აღმოსავლეთ-დასავლეთ დერეფნის ხარაგაულის გზის მონაკვეთი  ცნობადი გახდება საერთაშორისო მასშტაბით და  სწორედ ხარაგაულის მკვიდრია რიკოთის პროექტის განხორციელებაში ჩართული 70%-ზე მეტი ჩვენი თანამოქალაქე- ამის შესახებ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ირაკლი ქარსელაძემ ხარაგაულის მერობის კანდიდატის წარდგენისას განაცხადა.
მისი თქმით, პროექტში მონაწილე ადგილობრივი მოსახლეობა მიმდინარე სამუშაოში  მუდმივად  მონაწილეობს, იღებს ახალ ცოდნას და გამოცდილებას, რაც საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარების 10 წლიანი გეგმის განხორციელების პროცესისთვის მნიშვნელოვანია.
„აღმოსავლეთ-დასავლეთ მაგისტრალი არ არის მხოლოდ გზა, ეს არის ის შესაძლებლობა, პასუხი იმ ყოველდღიურ საჭიროებებზე, რომლის ფარგლებშიც აშენდა ახალი იუსტიციის სახლია, ბაღი, შენდება შესაბამისი მოედნები, ისტორიულად ჩამოყალიბებული მდებარეობები,  სადაც ადგილობრივ მოსახლეობას შეუძლია  თავიანთი ნაწარმის რეალიზაცია უკვე სულ სხვა პირობებში. ეს არის 7000 კვ.მ. ტერიტორია, სადაც დაცული იქნება საგზაო უსაფრთხოება და ყველა პირობა იქნება შექმნილი იმისათვის, რომ  ადამიანებმა ყოველდღიური  ბიზნესი განავითარონ“-,განაცხადა ირაკლი ქარსელაძემ.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა აღნიშნა, რომ წელს დასრულდება  ხარაგაულის მიმართულებით გზის  25 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობა,   წყალმომარაგების  მიმდინარე პროექტის განხორციელების შედეგად  კი, 2022 წელს,  უკვე  ხარაგაულის  ყველა მცხოვრებს  წყალი 24 საათის განმავლობაში ექნება.