სასამართლოში ზვიად ცეცხლაძისა და კიდევ შვიდი პირის  პროცესი მიმდინარეობს. სხდომაზე საქმის მთავარ გამომძიებლს, არსენ ხუნაშვილს უსმენენ, რომელმაც საქმეში ის ვიდეო მტკიცებულება წარადგინა, რომელსაც ხმა აქვს, თუმცა, აქამდე საქმეში არსებულ ანალოგიურ ვიდეოს ხმა არ ჰქონია.
როგორც გაირკვა, ხუნაშვილს მის მიერვე წარდგენილი ვიდეო ნანახი არ ჰქონდა და სწორედ პროცესზე დაიწყო მისი მოსმენა, რათა შემდეგ კითხვებისთვის ეპასუხა.
საქმის მთავარმა გამომძიებელმა ბოლომდე უყურა, ყურსასმენებში [დამსწრეებს არ გაუგონიათ და არ დაუნახავთ] ზვიად ცეცხლაძის წინააღმდეგ ვიდეოს.
მან ჯერ ბრალდების მხარის კითხვებს უპასუხა. პროკურორი ვაჟა თოდუა  დაინტერესდა, რაზე საუბრობს ზვიად ცეცხლაძე ვიდეოში.
გამომძიებლი:  ვიდეო 15 წუთი და 20 წამია. საწყის ეტაპზე, ვიდეოში საუბრობს ორი ახალგაზრდა მამაკაცი, რომლებიც საწყის წუთებში ჰყვებიან აქციებზე განვითარებულ მოვლენებს, პლოლიციელებს მოიხსენიებენ გიენებად. მესამე წუთიდან ზვიად ცეცხლაძე ამბობს, რომ რუსთაველი არის მოუხერხებელი, ვინაიდან ვერ უწევენ წინააღდეგობას პოლიციელებს, მიმართავს და ეუბნება ჩამოიტანონ ბარიკადები. მისი თქმით, არ არის აუცილებელი რევოლუცია მოხდეს პარლამენტთან და იხსენებს უკრაინას, რომ მაიდანი იქ თავისუფლების მოედანზე მოხდა.
აჩერებს ადვოკატი დავით ჭიკაიძე. მისი თქმით, ის მართალი იყო, როცა თქვა, რომ ამ ვიდეოს მოსმენის შესაძლებლობა, საბოლოოდ, აღნიშნულ ვიდეოს მტკიცებულებად აქცევს, რადგან მოწმე ჩანაწერის მიხედვით საუბრობს და არა დათვალიერების ოქმის, რომელიც ასევე ამ ჩანაწერს ეყრდნობა.
გამომძიებელი: ასევე ამბობს [ზვიადი] საჭიროა ბარიკადების აგება. 5 წუთიდან ამბობს, რომ საჭიროა კოცონი, რადგან აირწინაღის როლს თამაშობს და კარგია გაშრობისთვის და გათბობისთვის. ამბობს, რომ მავთულხლართია საჭირო, რადგან გაუჭირდება პოლიციას გადალახვა. ის ხელახლა აჩვენებს მოსახლეობას, როგორ მზადდება ფარები. შვიდი წუთიდან საუბრობს, რომ ზეთია საჭირო, რადგან თუ დაასხავენ ძირს, პოლიციის ეკიპირება არის ადვილად გაცურებადი და პრობლემა შეექმნებათ პოლიციელებს, ეკლიანი მავთულის, ლურსმნების დაყრაზე საუბრობს, ასევე კვერცხებზე საღებავებით, ეს საღებავი და კვერცხი აეზილებათ და გართულდება გადაადგილებაო. ასევე საუბრობს, კამერების განეიტრალებაა საჭიროო, რადგან არ დაფიქსირდნენ ამ კამერაში, შესაძლებელია გამოიყენონ ქაფი და საღებავი, კარგია თუ დააბეტონებენ ქვებს, ეს გამოიყენეს ჩინეთში და პოლიციის მანქანებს აღარ ექნებათ შესაძლებლობა, რომ გადაადგილდნენ გზებზე და დიდ რესურსის დახარჯვა მოუწევთო. ამ ეკლიანი მავთულების გაწყვეტის საშუალებას კი იქ მყოფი ხალხი არ მივცემთო. 9 წუთზე და 30 წამზე საუბრობს, რაა საჭირო პოლიციელზე თავდასხმისთვის. ამბობს, რომ ცალ-ცალკე უნდა შეიძინონ, რადგან ჯგუფურობა არ იყოს და არ დააკავონ. საუბრობს პილპილზე და წიწაკის სპრეის გამოყენებაზე. ამბობს, რომ ყველანაირი ქმედება უნდა იყოს ორგანიზებული, საუბრობს, რომ ეს პროტესტი უნდა მიმდინარეობდეს ყველა ქალაქში ცალ-ცალკე, რომ ვერ შეძლონ მობილიზება ხალხის. ასევე საუბრობს,რომ დილის და საღამოს სმენები უნდა გადანაწილდეს, რომ ხალხი იყოს დასვენებული.
პროკურორი ეკითხება, საიდან მოიტანა ეს ვიდეო. გამომძიებლის თქმით, ეს ის ვიდეოა, რომელიც გადმოიწერა სოციალურ ქსელიდან, მასზე ჩაატარა ექსპერტიზა და ასევე გადასცა სასამართლოსაც, მტკიცებულების სახით. ვიდეო, რომელსაც ახლა უსმენს გამომძიებელი, მის პირად კომპიუტერშია შენახული.
გამომძიებლის თქმით, ვიდეოჩანაწერი სოციალური ქსელიდან 2024 წლის 4 დეკემბერს გადმოიწერა.
ბრალდების მხარემ კითხვები დაასრულა. პროკურატურამ ზვიად ცეცხლაძის “ხმიანი ვიდეოს“ საქმეზე დართვა მოითხოვა.
ცნობისთვის, 8 პირის საქმეზე, დაკავებულებიდან სამს – ზვიად ცეცხლაძეს, ვეფხია კასრაძესა და ვასილ კაძელაშვილს ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებასა და ხელმძღვანელობას ედავებიან. მათ 6-დან 9-წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ.
ბრალდებულებიდან ხუთს – გიორგი გორგაძეს, ირაკლი მიმინოშვილს, ინსაფ ალიევს, თორნიკე გოშაძეს და ნიკოლოზ ჯავახიშვილს ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას ედავებიან. მათ 4-დან 6-წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ.
ში ზვიად ცეცხლაძისა და კიდევ შვიდი პირის  პროცესი მიმდინარეობს. სხდომაზე საქმის მთავარ გამომძიებლს, არსენ ხუნაშვილს უსმენენ, რომელმაც საქმეში ის ვიდეო მტკიცებულება წარადგინა, რომელსაც ხმა აქვს, თუმცა, აქამდე საქმეში არსებულ ანალოგიურ ვიდეოს ხმა არ ჰქონია.
მან ჯერ ბრალდების მხარის კითხვებს უპასუხა. პროკურორ ვაჟა თოდუა  დაინტერესდა, რაზე საუბრობს ზვიად ცეცხლაძე ვიდეოში.