ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამედროვე საქართველოს ისტორიის სამაგისტრო პროგრამის თანახელმძღვანელი, პროფესორი ბექა კობახიძე:
“სამწუხაროა რომ საქართველოში არ ვარ და აქციას ვერ ვუერთდები. დიდი მადლობა მათ, ვინც ყველა ჩვენს მაგივრად მთელი ქვეყნისთვის იბრძვის.
სამწუხაროდ, ეს მხოლოდ დასაწყისია. თავის დროზე ნიკა გვარამიას დაპატიმრებაც და ახლა აგენტების კანონის მიღებაც, მოკლე ვადაში, საქართველოს ევროპული მომავლის საბოტაჟს ემსახურება. ესეც რომ არ ეყოს, კიდევ უარესს მოიფიქრებენ, ოღონდ ევროპას ჩვენზე უარი ათქმევინონ.
ამაზე არ გაჩერდებიან. შეხედეთ ბელარუსს, შეხედეთ რუსეთს, სადაც ზუსტად ასე დაიწყო განსხვავებული აზრის დევნა, და მიხვდებით სად მივყავართ. ყველას ინდივიდუალურად მოგვაკითხავენ, ვინც საქართველოში ვაპირებთ ცხოვრებას. გვაიძულებენ წავიდეთ ქვეყნიდან ან თბილად ჩავჯდეთ ჭაობში.
ავტორიტარულ რეჟიმებზე დაწერილი ყველა წიგნის ანა-ბანაა: რეჟიმისთვის აუცილებელია ის აკონტროლებდეს თქვენი მომავლის პერსპექტივებს. მიმოიხედეთ გარშემო, უმრავლესობა ის ხალხია, ვისი მომავლის განადგურება იოლად შეუძლიათ. გაუშვებენ სამსახურიდან, შეუწყვეტენ დახმარებას, ჩახსნიან ტენდერიდან, შეუგზავნიან საგადასახადო ინსპექციას და ასე შემდეგ. დღეს რომ პოლიციელი თავში კეტს გირტყამთ და თქვენ ეუბნებით, რომ დადგეს ხალხის მხარეს, მისთვის ეს იმას ნიშნავს რომ გამოუშვებენ სამსახურიდან და ოჯახის სარჩენად მოუწევს მექსიკის საზღვარზე წასვლა.
სამოქალაქო საზოგადოებას სასუნთქად და საარსებოდ დასავლეთელი მეგობრების დახმარებაღა ჰქონდა დარჩენილი. ახლა ესეც უნდა მოკლან და სრული მონოპოლია გაიფორმონ, როგორც ეს რუსეთშია და ბელარუსში.
ყველაფერი ამის გათვალისწინებით, დღეს აქციის მონაწილეთა ნებისმიერი მოქმედება და გადაწყვეტილება ლეგიტიმურია. რაც უფრო შორს წავა ბრძოლა, ქვეყნისთვის უკეთესი.
გაუმარჯოს ჩვენს ქვეყანას!”