“ადამიანის გადასაწყვეტია ამ 14 ექსპერტს ენდოს, თუ თოფურია/კანდელაკის ტანდემს, რომელთაც გული უგრძნობთ რაღაც ცუდს” – ზაზა წერეთელი
17:49 09-01-2021
ამ ორშაბათს, ამერიკის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის (CDC) დამოუკიდებელმა საკონსულტაციო კომიტეტმა ერთხმად დაუჭირა მხარი ვაქცინის რეკომენდაციას.
იმ 14 ექსპერტის გადაწყვეტილება დამყარდა უზარმაზარ მტკიცებულებებზე, რომლებიც დაგროვდა Pfizer– ის იმუნიზაცია ორჯერადი აცრის შედეგად. ამ შედეგებმა აჩვენა რომ ის არა მხოლოდ უსაფრთხოა, არამედ ძალიან კარგად მოქმედებს დაავადების პრევენციაზე.
ექსეპრტებმა წარადგინეს რვა დიაგრამა და გრაფიკი, რომელიც ასახავს, თუ როგორი ეფექტურია ეს ვაქცინა. მე მხოლოდ 4 მათგანს გავაზიარებ. ცხადია ეს უკვე თითოეული ადამიანის გადასაწყვეტია მაგალითად ამ 14 ექსპერტს ენდოს, რომლებსაც ციფრები აქვთ მილიონობით აცრის შემდეგ თუ თოფურია/კანდელაკის ტანდემს, რომელთაც არც კვლევა აქვთ, არ ციფრები, მაგრამ გული უგრძნობთ რაღაც ცუდს. შეიძლება ბევრს გულის ძახილის უფრო სჯერა
გრაფიკებზე თქვენ ადვილად დაინახავთ რომ
1) COVID-19 ვაქცინები მშვენივრად ასრულებენ ფუნქციას რომ ადამიანები დაინფიცირების შემთხვევაში არ მოხვდეს ჰოსპიტალში. 23 აგვისტოს მონაცემებით, ვაქცინირებული ამერიკელების 0.006% -ს (9000-ზე ნაკლები ადამიანი) ჰქონდა COVID-19– ის საკმაოდ მძიმე შემთხვევა, რომ ჰოსპიტალიზირებულიყო, CDC– ის მონაცემებით.
2) COVID-19– ით დაღუპული ადამიანების რიცხვი კიდევ უფრო მცირეა. 636,015 ამერიკელი COVID-19 გარდაცვალებიდან, მხოლოდ 2,063, ან 0,3% იყო აცრილ ადამიანებში, უმცირესი ნაწილია, თუ გავითვალისწინებთ, რომ აშშ-ში სრულად აცრილია 174 მილიონზე მეტი ადამიანი.
3) ბოლო დიაგრამა. ეს დიაგრამა ითვალისწინებს ვაქცინის შედარებით დაბალ ეფექტურობას დელტასთან და კვლავ აჩვენებს (ღია ცისფერ ზოლში) ჰოსპიტალიზაციის უზარმაზარ რაოდენობას, რომელთა თავიდან აცილება შესაძლებელი იყო Pfizer– ის ვაქცინის გამოყენებით 16–29 წლის ახალგაზრდებში. პფიზერის ვაქცინის ყოველ მილიონ დოზაზე, 29 წლამდე 9,980 ადამიანს შეეძლო ჰოსპიტალიზაციის თავიდან აცილება COVID-19– ისგან. მუქი ლურჯი ზოლები წარმოადგენს კიდევ უფრო მძიმე ინტენსიური თერაპიის განყოფილებას COVID-19 შემთხვევებს. CDF– ის შეფასებით, პფიზერის ვაქცინის ყოველ მილიონ დოზაზე, 16 – დან 29 წლამდე 1300 ადამიანი არ მოხვდება ICU– ში.
წითელი ზოლები მარჯვნივ პირდაპირ ადარებს იმას, თუ როგორ აღემატება ეს ხელშესახები სარგებელი ყველა ასაკობრივ ჯგუფში მიოკარდიტის პოტენციურ რისკს.
მოკლედ გადახედეთ გრაფიკებს, შემდეგ დაეკითხეთ გულს და…ჯანმრთელად ყოფილიყავით”