სტრატეგიული კამპანიის რა პასუხი შეიძლება იყოს პროკურატურის მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებზე დაწყებულ შეტევაზე? – გიორგი მელაძე
19:29 08-28-2025
ორგანიზაცია „კანვას საქართველოს“ დირექტორი გიორგი მელაძე:
რუსულმა სისტემამ 2023 წელს მკაფიოდ თქვა, რომ საქართველოს სრულად დასაკუთრება იყო მისი მიზანი და დასავლეთთან დაახლოების ნებისმიერი მცდელობა მის მიერ აღიქმებოდა მისი ინტერესების მტრობად. სახელმწიფოს კონსტიტუციური წყობილების დამხობის მუხლით მაშინ დაიწყო გამოძიება.
ამისდა მიუხედავად გვქონდა ძალიან არაადეკვატური მზადება არჩევნებისთვის და რომ არა საზოგადოების მონდომება, შეიძლება დღევანდელი სანქციების რეჟიმი და ქოცების საერთაშორისო პოზიციების დასუსტება არც გვენახა.
პროკურატურის მიერ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებზე დაწყებული შეტევა რამდენიმე შეტყობინებას შეიცავს:
1. პოლიტიკური გადაწყვეტილება მიღებულია, არასამთავრობო სექტორი უნდა განადგურდეს!
2. საზოგადოებრივი მოძრაობა საფრთხეა და ინსტიტუციური ინფრასტრუქტურა არ უნდა გააჩნდეს;
3. ახალი პოლიტიკური პარტიები არ შეიქმნება, თუ რუსული სისტემა ნებართვას არ გასცემს!
4. რუსული სისტემის წინააღმდეგ გადადგმული ნებისმიერ ნაბიჯს მოყვება პასუხი!
სტრატეგიული კამპანიის პასუხი რა შეიძლება იყოს ამ ზომებზე?
საქართველოში:
– მაქსიმალური მობილიზაცია, ქოცურ ბოროტებაზე ინფორმაციის გავრცელება ფეისბუქის მიღმა;
საქართველოს გარეთ:
– რეპრესიების ფასის გაზრდა ქოცებისთვის (აქ ემიგრაციამ უნდა იმუშაოს და მაქსიმალურად შეუზღუდოს კომფორტის ზონა ნებისმიერ ქოცს და მათი ოჯახის წევრს აშშ-სა და ევროპის ტერიტორიაზე).
ამ ნაძირლებს საკუთარი შვილები ევროპულ და აშშ უნივერსიტეტებში ყავთ და საქართველოში ევროკავშირს ძირს უთხრიან პროპაგანდით ტვინგალაყებული სირების იმედად.