სოციალური სამართლიანობის ცენტრის შეფასებით, სისხლის სამართლის კოდექსში შესატანი ცვლილებები „ქართული ოცნების“ ავტოკრატიული შემობრუნების კიდევ ერთი, უმძიმესი ნაბიჯია, რომელიც არაორაზროვნად არღვევს საქართველოს კონსტიტუციას და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალს და მნიშვნელოვნად ემსგავსება რეგიონში სხვა ავტოკრატიული სახელმწიფოების კანონმდებლობას.
ორგანიზაციის თქმით, ცვლილებები უგულებელყოფს სამართლებრივი სახელმწიფოს, სამართლებრივი სტაბილურობისა და განჭვრეტადობის პრინციპებს, არღვევს გაერთიანების, გამოხატვისა და აზრისა და რწმენის თავისუფლებებს.
„ქართული ოცნების“ მიერ არჩეული საკანონმდებლო გზა მკაფიოდ მიუთითებს მათი მხრიდან სისხლის სამართლის კანონმდებლობის ბოროტად გამოყენებისა და პოლიტიზაციის სურვილს და განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების მქონე პირების თვითნებურად დასჯის მაღალ რისკებს ქმნის.
მსგავსი ბუნდოვანი „ანტი-ექსტრემისტული“ ნორმები სხვა ქვეყნებში უკვე იქცა პოლიტიკური სივრცის შეზღუდვის ინსტრუმენტად. წარმოდგენილი პროექტი ქმნის საფრთხეს, რომ საქართველოშიც სისხლის სამართალი გამოყენებულ იქნას არა უფლებების დასაცავად, არამედ პოლიტიკური კონტროლის მექანიზმად.
2026 წლის 16 თებერვალს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა მეორე მოსმენით განიხილა პარტია ქართული ოცნება-ის მიერ ინიცირებული ცვლილებები, რომლებიც სისხლის სამართლის კოდექსში ამატებს ახალ მუხლს – „ექსტრემიზმი საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ“.
ცვლილებები ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას მასობრივი დაუმორჩილებლობისკენ ან ალტერნატიული ორგანოების შექმნისკენ საჯარო მოწოდებისთვის, ასევე შემოაქვს ახალი დამამძიმებელი გარემოება – დანაშაულის ჩადენა „ხელისუფლების არაღიარების მოტივით“.
▪ “ქართული ოცნება” ცვლილებებს ასაბუთებს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკა-ში ორგანიზაციის აკრძალვის მაგალითით, თუმცა აღნიშნული საქმე დაკავშირებული იყო კონკრეტულ ფინანსურ დანაშაულებთან და ძალადობის რეალურ საფრთხესთან – არა მთავრობის ან პოლიტიკური ძალის არაღიარებასთან.