ნაციონალური მოძრაობის ლიდერის, ხატია დეკანოიძის თქმით, ხელისუფლება დაუყოვნებლივ უნდა შეუერთდდეს აშშ-ისა და ევროკავშირის მიერ რუსეთისთვისა და ბელარუსისთვის დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს.
“დიქტატორის ჩასვლა იქ  ხაზგასმით წარმოადგენს ასევე იმ ფაქტს, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ ნაწარმოები დათბობის პოლიტიკა რუსეთთან საერთოდ არაფრის მომტანი არ არის, ვინაიდან ლუკაშენკო, ბელარუსის დიქტატორი, არის ადამიანი, რომელიც ასრულებს პუტინის დავალებას.
მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, საქართველოს ხელისუფლებამ არაფერი გააკეთა იმისათვის, რომ ეს ყველაფერი შეეჩერებინა და მათ შორის, ძალიან მკვეთრი და მკაცრი პოლიტიკა ჰქონოდა უკრაინაში რუსული სამხედრო აგრესიის მიმართ” – განაცხადა დეკანოიძემ.
დეკანოიძე იმ ნაბიჯებს ასახელებს, რომელიც მისი თქმით, ალექსანდრე ლუკაშენკოს აფხაზეთში ვიზიტის შემდეგ უნდა გადადგას.
• სასწრაფოდ უნდა მოხდეს დიქტატორული ლუკაშენკოს სახელმწიფოდან ელჩის გამოწვევა
• საერთაშორისო პლატფორმების გამოყენება – ეს უნდა იყოს გამოყენებული როგორც არაღიარების მიმართულებით გადადგმული ძალიან მწვავე ნაბიჯები საქართველოს ხელისუფლების მიერ, რომელიც პრაქტიკულად შეჩერებულია ბოლო პერიოდის განმავლობაში, ასევე ლუკაშენკოს მიერ შესაძლო აღიარებასთან დაკავშირებით და მის წინააღმდეგ მიმართული ნაბიჯები
• უნდა შეწყდეს ავია გადაზიდვები, პირდაპირი ფრენები. წარმოუდგენელია დიქტატორულ სახელმწიფოსთან, სახელმწიფოსთან, რომელიც ოკუპირებულია ლუკაშენკოს და პუტინის ჯარის მიერ, წარმოებდეს ფრენები და რა თქმა უნდა, ეს პირველ რიგში უნდა იყოს ზუსტად ჩვენი ქვეყნის სახელმწიფო ინტერესებიდან გამომდინარე.