ორგანიზაცია „კანვას საქართველოს“ დირექტორი გიორგი მელაძე:
საქართველოში ბიზნესი მოქალაქეებისგან ძალით ამოღებული ფულით არსებობს.
გავიაზროთ ეს ამბავი.
ბოლო 20 წელში ხუთჯერ მაინც მოხდა სხვადასხვა სახის საგადასახადო ამნისტია. ანუ, სახელმწიფომ ჩამოაწერა ბიზნესებს ვალი და ის დანაკლისი, რაც ბიუჯეტმა მიიღო, საგარეო ვალით შეივსო. ამ ვალს კი მოქალაქეებს გვახდევინებენ.
ჩვენ ვიხდით და სკინტლიჭამია ხალხი ბიზნესმენებს ეძახის საკუთარ თავებს. ეს ერთი.
მეორე, ბიზნესის კეთებას ცოდნა, ნიჭი, მისწრაფება, კულტურა ჭირდება. მარტივი მაგალითი: უამრავი ადამიანი ყიდულობს სააგარაკე მიწას. როგორ ფიქრობთ, ადგილზე მისულები ამოწმებენ გეოლოგიას, წყლის რესურსს? ფეხები, არაფერს ამოწმებენ. ხედებს უყურებენ, დანარჩენი ფეხებზე კიდიათ. ჰოდა, დგას ეს სესხებით ნაშენები აგარაკები და არი გაწვ-გამოწევა ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან წყლის გაყოფაზე.
ესაა ჩვენი მემკვიდრეობა – საბჭოური მემკვიდრეობა. ცენტრალური დაგეგმვვის კულტურაში საერთოდ დაგვეკარგა დაგეგმვის ტრადიციული ცოდნა. ქვევრიც კი ვეღარ კეთდება ნორმალური, რადგან მექვევრეები კომუნისტებმა რუსთავის ქარხანაში წაიყვანეს თიხის ყალიბების საკეთებლად და ცოდნა დაიკარგა.
ახალი თაობის საკეთებელია ყველაფერი და ეგ ხდება დღეს ქუჩაში, ახალი თაობა ითხოვს სივრცეს. ითხოვს და უნდა მიიღოს კიდეც!