რუსულენოვანი გამოცემა ინტერფაქსი-ს ინფორმაციით ალექსეი ნავალნი რუსეთის ფედერალური ფინანსური მონიტორინგის ტერორისტებისა და ექსტრემისტების სიაში შეიყვანეს.
გამოცემის ცნობით, რუსი ოპოზიციონერი ლიდერი ალექსეი ნავალნი ტერორისტულ და ექსტრემისტულ საქმიანობაში ჩართული ორგანიზაციებისა და ინდივიდების სიაში დღეს შეიყვანეს.
როსფინომონიტორინგი ამ სიაში შესული ადამიანების საბანკო ფინანსებს ყინავს და მათთვის მომსახურებას წყვეტს. ინტერფაქსის ცნობით, ნავალნის გარდა სიაში მისი ახლო მხარდამჭერებიც მოხვდნენ. სიას დაემატნენ ლიუბოვ სობოლი, ადვოკატი ვიაჩისლავ გიმადი, გიორგი ალბუროვი და რუსლან შავედინოვი.
ინტერფაქსის ცნობით, იანვრის დასაწყისში ნავალნისთან დაკავშირებული 2 სხვა ადამიანი – ლეონიდ ვოლკოვი და ივან ჟდანოვი როსფინომონიტორინგის სიაში უკვე იყვნენ.
აღსანიშნავია, რომ ალექსეი ნავალნი 2020 წლის აგვისტოში მოწამლეს. მან გამოსაჯანმრთელებლად რამდენიმე თვე ბერლინში გაატარა. 2021 წლის იანვარში კი ის მოსკოვში დაბრუნებისთანავე დააპატიმრეს. ნავალნის საპატიმროში კიდევ 2 წელზე მეტი დარჩა.
2021 წლის ბოლოს რუსი ოპოზიციონერი ევროპარლამენტის სახაროვის პრიზის ლაურეატი გახდა.