საქარველოს თავდაცვის ძალების  თადარიგის პოლკოვნიკი, სამხედრო ექსპერტი, გიორგი თავდგირიძე:
რუსებმა კუთვნილი ადგილი მიუჩინეს ირაკლი კობახიძეს. ის რიგითი მოღალატეა, რომელიც რანგით უფრო დაბლა დგას, ვიდრე აფხაზი და ოსი ჩინოვნიკები. არავის მიუცია მისთვის უფლება, თუნდაც პროპაგანდისთვის ილაპარაკოს აფხაზეთის ან სამხრეთ ოსეთის მომავალზე. მას შეუძლია მხოლოდ ზახაროვასნაირების ფეხებთან მტვერი იყოს და ნაკვალევი კოცნოს. ისტორიის არცოდნის გამო კობახიძეს კიდე ბევრი თავისთვის თავზარდამცემი რამის გაგება მოუწევს, განსაკუთრებით პროვინციელი წვრილი მოღალატის როლზე და დანიშნულებაზე რუსეთის საიმპერატორო კარზე. მაგალითისთვის ზახაროვას კომენტარი.
“არ მოვახდენ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრების ციტირებას, რადგან უკვე ცნობილია, მათ გამოხატეს საკუთარი პოზიცია. რადგანაც ეს იყო “მომავლის ფანტაზიის” თემა, მოდით იმავენაირად ვუპასუხოთ: თუ იქნება ქმედება, რომელზეც პრაქტიკულ ჭრილში საჭირო იქნება პასუხის გაცემა, ამის გაკეთება ჩვენ შეგვიძლია”,
ასე ეხმაურება, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერი მარია ზახაროვა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის განცხადებას, რომლის თანახმადაც, “აფხაზ და ოს დებთან და ძმებთან ერთად – საქართველო უნდა გახდეს 2030 წელს ევროპული ოჯახის სრულუფლებიანი წევრი”.