რუსეთში დაკავებები გრძელდება, აკავებენ ადამიანებს, ვინც გაბედავს და ხმამაღალა იტყვის, რომ უკრაინაში ომი კრემლმა დაიწყო. გარდა ამისა, აკავებენ მოქალაქეებს, რომლებიც იყენებენ სტიკერებს “არა ომს”.
სოციალურ ქსელში ვრცელდება რუსი მასწავლებლის ჩანაწერი, სადავ პედაგოგი მოსწავლეებთან საუბრისას ომის დაწყებაში რუსეთს ადანაშაულებს.
კიევამდე მისვლა გვინდოდა, ზელენსკის მთავრობის დამხობა. უკრაინა ხომ სუვერენულ;ი სახელმწიფოა. საქმე იმაშია, რომ ჩვენ არაფერი ვიცით. მე 200 დამოუკიდებელ წყაროს ვეცნობი, ჩვენ ტოტალიტარული რეჟიმი გვაქვს. ჩვენთან ნებისმიერი განსხვავებული აზროვნება 15 წლით ციხეში წასვლას ნიშნავს. ჩვენ ყველას დაგვაპატიმრებენ, მეც, მათ შორის. ეს არასწორია, გარიყული ქვეყანა ვართ, ჩრდილოეთ კორეა. არსად გაგვიშვებენ, მხოლოდ ლუგანსკში, დონეცკში– საუბრობს რუსი პედაგოგი.
ომის საწინააღმდეგო სამოქალაქო ტალღის შესაჩერებლად რუსეთში ახალი კანონი შემოიღეს: დეფინფორმაცია ომზე და რუსი სამხედროების შეურაცხყოფა – ამ მიზეზით აკავებენ ყველას, ვინც რუსეთზე იტყვის, რომ აგრესორია. კანონის მიხედვით, სასჯელი ჯარიმისაც ითვალიწინებს და პატიმრობასაც, პატიმრობის უმაღლესი ზომა, ამ დანაშაულისთვის 15 წელია. უცნობია, რომელიმე დაკავებულს მიესაჯა თუ არა, ამ მუხლით გათვალისწინებული უმაღლესი ზომა.