უფლებადამცველი ნანა კაკაბაძე:
,,რუსული კანონი, სახელად FARA
რას არ გაიგებს ადამიანი, თურმე ამერიკაში რუსული კანონი მოქმედებს.
ეს კანონი აშშ-ს მოქალაქეებს ავალდებულებს, იუსტიციის სამინისტროს სპეციალურ გვერდზე ატვირთოს სხვა სახელმწიფოს წარმომადგენელ იურიდიულ თუ ფიზიკურ პირებთან გაფორმებული ნებისმიერი კონტრაქტის დეტალები.
რუსები იმდენად ღრმად შეჭრილან ამერიკელებისათვის თავისი კანონის თავს მოხვევის პროცესში, რომ არა მხოლოდ ასეთ კონტრაქტებში დაფიქსირებული შინაარსი და კონკრეტული პირების თუ კომპანიების იდენტიფიცირება მოუთხოვიათ, არამედ თვითოეული ამ სუბიექტების მიერ მიღებულ თანხებსაც კაპიკ-კაპიკ უთვლიან. კარგი დედის შვილი ხარ და რაიმე დამალე.
დამალავ და მაშინვე ამერიკაში ჩანერგილი რუსული მაკონტროლებელი ორგანოები დაგადგებიან თავზე, ისეთ დღეში ჩაგაგდებენ, რუსული КГБ და ОБХС სანატრელი გაგიხდება.
აი,სად გათვალეს რუსებმა! ჯერ კიდევ ამ კანონის აშშ-ში შეპარების დროს, თითქმის 100 წლის წინ ფიქრობდნენ რუსი ბოლშევიკები, მოვიდოდა დრო და ამ კანონის მოთხოვნების შესრულების აუცილებლობა საქართველოში „ქართული ოცნების“ საფარქვეშ მოქმედ „რუსულ ოცნებას“ დაეხმარებოდა, რადგან გამოჩნდებოდა, რომ ამ „რუსული ოცნების“ წინააღმდეგ მოქმედი ქართული პატრიოტულ-ნეოლიბერალურ-დემოკრატიული ოპოზიციური ძალები თურმე საკუთარი ქვეყნის დასანქცირებისთვის ძალ-ღონეს და ფულს არ იშურებენ და ხან ვის ეხვეწებიან და ხან ვის, „დეიდებო, ბიძიებო, თქვენი მუხლების ჭირიმე, ისე დაასანქცირეთ ეს საქართველო, ევროპისკენ გახედვაც კი ვეღარ გაბედოს“-ო.
ყოჩაღ რუსებს და მათ კანონებს, 100 წლის წინათ აშშ-ში რუსების ძალისხმევით მიღებულმა კანონმა როგორი დახმარება გაუწია დღეს ქართულ „რუსულ ოცნებას“.