მართლა თურნავას განკარგულება ყოფილა პრეზიდენტის ცბიერი გათვლა.
ასე თქვა ახლა.
არც კანონს დავარღვევ – ვადას დავიცავო.
უბრaლოდ, ეს სამი თვე შეუსაბაობას შევქმნი ეროვნულსა და ბანკებს შორის რომ საბანკო სისტემა უფრო დიდი დარტყმის ქვეშ დავაყენო და ვაიძულო, თურნავას გადაწყვეტილება გააუქმონო.
თითქოს ამერიკელებს თუ პრობლემის შექმნა უნდათ ეროვნული ბანკის ველურობის გამო, თავისთავად ის ფაქტი, რომ ასეთი განკარგულება მიიღეს, საკმარისი არ არის. (კომერციული ბანკები იცავენ სანქციებს)
ანუ თავიდან მოგატყუეთ მოტივიო – სისულელე რომ დავაბრეხვე ჯაშუშობისთვის გასამართლებაზეო.”
თამარ ჩერგოლეიშვილი, პრეზიდენტის დღევანდელ განცხადებამდე
1 დღით ადრე წერდა:
შეერთებული შტატების ხაზინის სანქციები ნიშნავს ამერიკული ფინანსური ინსტიტუტებისთვის ვალდებულებების დაკისრებას – საკუთარ ფინანსურ ინსტიტუტებთან აქვთ საქმე.
ამ სანქციების ძალა იმაშია, რომ ამერიკული ფინანსური ინსტიტუტები თითქმის ყველა ბანკს სჭირდება – მითუმეტეს საქართველოს მსგავს ქვეყანას.
შესაბამისად, სანქცირებულ პირთან კავშირის გაწყვეტა კომერციული ბანკების თვითინტერესი ხდება.
რა რეგულაციაც არ უნდა მიიღოს თურნავამ, ის არ შესრულდება, თუ რეჟიმმა არ მიიიღო პოლიტიკური გადაწყვეტილება საქართველოს საბანკო სისტემა ჩამოაქციოს (გაუუქმდეთ საკორესპოდენტო ანგარიშები, აეკრძალოთ სვიფტით სარგებლობა, დავარდეს აქციების ფასი, მოსთხოვონ საერთაშორისო სესხების დაფარვა და ასე შემდეგ).
და თუ რეჟიმმა საბანკო სექტორის დაქცევის პოლიტიკური გადაწყვეტილება მიიღო, ამისთვის თურნავას რეგულაცია არ დასჭირდება.
თურნავას განკარგულება სინამდვილეში PR stunt-ია. ამოცანაა კოლექტიური ფრიდონ ინჯია დაამშვიდონ, რომ ბიძინა მათ დაიცავს.
სინამდვილეში ვერ დაიცავს, თუ საბანკო სისტემა არ დააქცია.
ხოლო თუ დაქცევა გადაწყვიტა, თურნავას განკარგულების გაუქმება ვერ დაგვიცავს.
რეჟიმის დემოკრატიული მთავრობით ცვლილება დაგვიცავს.
(იმდენად აბსურდული საფუძველი დაასახელა პრეზიდენტმა, ვიფიქრე რაღაც ცბიერი გეგმა ხომ არ აქვს და სხვა მიზეზებს ვეძიები).