აშშ-ის ჰელსინკის კომისიაში საქართველოს შესახებ მოსმენა დაიწყო. მოსმენა ამერიკელმა კონგრესმენმა ჯო უილსონმა გახსნა.
“ქართულმა ოცნებამ” გააყალბა არჩევნები საქართველოში, რომელსაც საქართველოს რესპუბლიკის ხალხი მიჰყავს დიტატურაში და ამ შემთხვევაში მათ დემოკრატიულობას უშლის ხელს და ასევე მისი მოკავშირეების წინაარმდეგ მიდის, მათ შორის აშშ-ს წინააღმდეგ… მნიშვნელოვანია მოკავშირეების მიმართ მხარდაჭერა. ათწლეულების განმავლობაში ძალიან დიდ ინვესტიციას აკეთებდა შეერთებული შტატები საქართველოს წინსვლისთვის და რასაც დღეს ვაკვირდებით, არის სწორედ ამ პროცესის უკან დახევა, კორუფციული რეჟიმის მიერ.
“ქართული ოცნება” არის ხელისუფლებაში, როგორც ერთპარტიული მმართველი, რომელიც ოპოზიციის ლიდერებს აპატიმრებს, ფიზიკურად უსწორდება მშვიდობიან პროტესტანტებს, ასევე მედიას და საქართველო მიჰყავს ავტორიტარული კონტროლის რეჟიმისკენ და ძალიან სწრაფად ისეთ კატეგორიაზე გადაჰყავს, როგორიც ბელარუსის და რუსეთის ფედერაციის შემთხვევაში ვნახეთ…
კიდევ ერთხელ ცხადად უნდა აღვნიშნოთ, რომ “ქართული ოცნება” არ წარმოადგენს ქართველ ხალხს. ქართველი ხალხი მასიური დემონსტრაციების ფორმატში აჟღერებენ საკუთარ ხმას, აჟღერებენ, რომ სურთ სუვერენიტეტი, დემოკრატია და დასავლურ მომავალზე დაბრუნება, რომელიც არის მშვიდობიანი. და დღეს ეს არის მცირე ოლიგარქების და ავტოკრატების მცირე ჯგუფი და არა ხალხი ხმა, არამედ ჩინეთის კომუნისტური პარტიის და პუტინის ხმა.
ეს მოსმენა განიხილავს იმას, რამდენად ექცევა საქართველო “ქართული ოცნების” გავლენის ქვეშ და რას ნიშნავს ეს აშშ-ს უსაფრთხოებისა და ინტერესებისთვის. ასევე განვიხილავთ აშშ-ს ინსტრუმენტებს, მათ შორის MEGOBARI აქტის საკითხს…” – განაცხადა ჯო უილსონმა. (სინქრონული თარგმანი)