ნორვეგიის სამეფოს ჯანდაცვის სამინისტროს უფროსი მრჩეველი ზაზა წერეთელი:
მოკლედ კომპანიებმა გამოაქვეყნეს განცხადება ყველაფერი კარგად არის ჩვენს რძის პროდუქტებშიო და დაგვიჯერეთო…უნდა დავუჯეროთ სხვა გზა არ არის – ამ კომპანიებმა კარგად იციან რომ დედა დედაა და მამა მამა
ევროკავშირი – როდესაც გაირკვევა, რომ რძის პროდუქტების წარმოებისთვის გამოყენებული ძროხები იკვებებოდნენ აკრძალული ნივთიერებებით ევროკავშირში, მთავრობები და მარეგულირებელი ორგანოები სწრაფად მოქმედებენ ევროკავშირის სურსათის უვნებლობისა და ცხოველთა საკვების რეგულაციების შესაბამისად.
რა ხდება:
დაუყოვნებელი გამოძიება – სურსათის უვნებლობის ეროვნული ორგანო იკვლევს ჩართულ ფერმებსა და მიწოდების ქსელებს.
ტესტირება და თვალყურის დევნება – პროდუქტების ტესტირება ხდება დაბინძურებაზე და რძის პროდუქტების სრული მიკვლევადობა გამოიყენება იმის დასადგენად, თუ სად შეიძლება გავრცელდეს დაზარალებული პროდუქტები.
პროდუქტის გაწვევა – დაბინძურებული ან პოტენციურად სახიფათო რძის პროდუქტები ამოღებულია ბაზრიდან!!!.
საჯარო შეტყობინება – საჭიროების შემთხვევაში ხელისუფლება გასცემს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გაფრთხილებებს.
სანქციები და სამართლებრივი ქმედება – ფერმერებს ან მომწოდებლებს, რომლებმაც დაარღვიეს რეგულაციები, შეიძლება დაეკისროს ჯარიმები, ლიცენზიის შეჩერება ან სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემა.
მოხსენება ევროკავშირის RASFF-ში – ინციდენტის შესახებ ეცნობება სწრაფი გაფრთხილების სისტემას სურსათისა და საკვების შესახებ (RASFF), რათა ინფორმირდეს ევროკავშირის სხვა ქვეყნები და თავიდან აიცილოს ტრანსსასაზღვრო რისკები.
🇪🇺 საერთო მიდგომა:
ევროკავშირის ქვეყნები პრიორიტეტს ანიჭებენ მომხმარებელთა უსაფრთხოებას, გამჭვირვალობასა და ანგარიშვალდებულებას, ხოლო მარეგულირებელი სისტემა უზრუნველყოფს სურსათის უვნებლობის ინციდენტების სწრაფ შეკავებას და ტრანსსასაზღვრო კოორდინაციას.
მომხმარებელთა უსაფრთხოებაო!!! და არა ბიზნესმენების კეთილდღეობაო!!!