მესამე პრეზიდენტის ამერიკელმა ადვოკატმა მასიმო დანჯელომ სტრასბურგში მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით გამართულ პრესკონფერენციაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ევროპარლამენტარები, მიხეილ სააკაშვილის ამერიკელი ადვოკატი, სანდრა რულოვსი, ედუარდ სააკაშვილი, გიული ალასანია და ჟურნალისტები, განაცხადა:
“პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობა ნამდვილად არის ძალიან მნიშვნელოვანი. ჩვენ ვსაუბრობთ იმ ადამიანზე, ვინც ქვეყანას იდენტურობა მისცა, რომელმაც წარმოუდგენელი ცვლილებები შემოიტანა საქართველოში, რომელიც ეცადა ქვეყნის დასავლეთის რელსებზე გადაყვანას. იგი არის პოლიტიკური პატიმარი. სჭირდება სიცოცხლის გადამრჩენი მკურნალობა. ოქტომბრის დასაწყისში ვეწვიე და საკუთარი თვალით ვნახე. ექიმებისგან შექმნილი გუნდი, ამტკიცებს, სააკაშვილის მძიმე მდგომარეობას. მას არამხოლოდ აწამებდნენ, არამხოლოდ მოწამლული იყო, არამედ აძლევდნენ ისეთ მედიკამენტებს, რომლებიც მის მდგომარეობას ართულებს. მას სჭირდება სიცოცხლის გადარჩენის მკურნალობა. მოვუწოდებთ ქართულ ოცნებას და ბიძინა ივანიშვილს, სააკაშვილის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოვითხოვთ. გვინდა მოვისმინოთ ხმები და იმედი გვაქვს, რომ ეს ხმები იქნება გაჟღერებული და მიხეილ სააკაშვილის სიცოცხლე იქნება გადარჩენილი.