“გვქონდა გათვლა, რომ 19 მარტს იქნებოდა 41 შემთხვევა, დაახლოებით დაემთხვა”
00:01 03-21-2020
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის, ამირან გამყრელიძის განცხადებით, ერთ-ერთ სცენარში იყო გათვლა, რომ 19 მარტს დაგვიფიქსირდებოდა 41 შემთხვევა.
გამყრელიძე ამბობს, რომ გუშინ იყო 40 შემთხვევა, ანუ დაახლოებით ეს გათვლა დაემთხვა. იგი აცხადებს, რომ დაავადებათა კონტროლის ცენტრს მომავალი სამი კვირის გათვლებიც აქვს:
„მოგეხსენებათ, რომ დაავადების კონტროლის ცენტრმა მივაწოდეთ საქართველოს მთავრობას ჯერ კიდევ ორი კვირის წინ სხვადასხვა სცენარები განვითარების. ეს არ არის ახალი ველოსიპედი, ჩვენ დავეყრდენით მრავალი ქვეყნის გამოცდილებას, ასევე, სპეციალური ინსტრუმენტი ამერიკის დაავადებათა კონტროლის ცენტრის, რომელიც პანდემიურ გრიპთან დაკავშირებით იყო შემუშავებული. ასევე დღეს იყო ძალიან მნიშვნელოვანი შეკრება პრემიერ-მინისტრთან, სადაც საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის უკვე არა სახელმწიფო ორგანიზაციების და ასეთი საერთაშორისო ექსპერტები შეიკრიბნენ. მოგეხსენებათ, არსებობს მათემატიკური მოდელირების ბევრი მეთოდი, იქნა გაზიარებული ასევე სხვადსხვა დიდ უნივერსიტეტებში, მხედველობაში მაქვს საზღვარგარეთის ქვეყნებში შემუშავებული მიდგომები, და არის, ასე ვთქვათ, სცენარები მოსალოდნელი განვითარების. გასაგებია, რომ სცენარები არასოდეს ერთი-ერთზე არ ჯდება რეალურ სიტუაციასთან ხანდახან, მაგრამ მაგალითად დღეს, ძალიან კმაყოფილი ვიყავი, თუ ადამიანი ამ დროში შეიძლება რამით კმაყოფილი იყოს, რომ ჩვენი ერთ-ერთი სცენარი, რომლითაც ჩვენ, როცა პირველი შემთხვევა 26 თებერვალს დაფიქსირდა, გათვლები გვქონდა სხვადასხვა კვირებზე. გუშინ სამი კვირა დამთავრდა პირველი შემთხვევიდან. ვთქვათ, ჩვენ გვქონდა ერთ-ერთ სცენარში რომ 19-ში დაგვიფიქსირდებოდა 41 შემთხვევა და გუშინ გვქონდა 40 შემთხვევა, ანუ დაახლოებით ეს გათვლა დაემთხვა. ამიტომ გვაქვს გათვლებიც მომავალი სამი კვირის“