“ვაკეთებთ ყველაფერს ჩვენი მხრიდან, რომ საქართველოს, რომელსაც აქვს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი, გავუგზავნოთ მკაფიო მესიჯი“, – ამის შესახებ ევროკომისარმა, პეტრას აუსტრევიჩუსი საგარეო საქმეთა კომიტეტის შეხვედრაზე განაცხადა.
ევროკომისარის თქმით, “დემოკრატიულ ღირებულებებთან თანხვედრა და ქვეყანაში განვითარებული მოვლენები აძლევს უფლებას საქართველოზე, როგორც კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყანაზე, ისაუბროს.“
“ვაკეთებთ ყველაფერს ჩვენი მხრიდან, რომ საქართველოს, რომელსაც აქვს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი, გავუგზავნოთ მკაფიო მესიჯი. დემოკრატიულ ღირებულებებთან თანხვედრა და ქვეყანაში განვითარებული მოვლენები გვაძლევს უფლებას ვისაუბროთ საქართველოზე, როგორც კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყანაზე. რაც შეეხება კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყნების თანხვედრას საერთო საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის კუთხით, კანდიდატის სტატუსის მქონე ზოგიერთმა ქვეყანამ ძალიან მკაფიოდ გადაუხვია ამ გზიდან. ეს არ ეხება მხოლოდ კანონმდებლობაში თანხვედრას, მაგრამ საერთო ტენდენციებს, რომელიც შეიძლება იყოს ძალიან სახიფათო“, – განაცხადა პეტრას აუსტრევიჩუსმა.