დეპუტატი, რომან გოცირიძე:
“დღეს ლარის კურსი მთლიანად დამოკიდებულია ეროვნულ ბანკზე. იმდენი რეზერვი დააგროვა, რომ რა ნიშნულზე უნდა იმაზე დასვამს. ასეთი არასაბაზრო კურსი არასდროს ყოფილა. ხელი რომ გაუშვას და “გაასაბაზროოს” ერთი დოლარი დაახლოებით ორი ლარი ეღირება ან შეიძლება უფრო ნაკლებიც.
ეროვნული ბანკი მძიმე დღეშია რუსული ფულის არნახული ოდენობით შემოდინების გამო. ეს იმაზე ბევრად უკეთესია, ვიდრე სულ რამდენიმე წლის წინანდელი მდგომარეობა, როცა ეროვნული ბანკის უცხოური ვალუტის რეზერვები ზუსტად ორჯერ ნაკლები იყო, ვიდრე დღეს. დიდძალ შემოდინებას სწორი მართვა უნდა, რაც ძალიან ძნელია.
მოკლედ, შემოდინება რომ სჯობია გადინებას, ფაქტია. ეს წმინდა ფინანსურსდ. ჩვენს ამჟამინდელ შემთხვევაში კი ამ პროცესს დიდი უარყოფითი პოლიტიკური შედეგი ახლავს თან, მაგალითად, რუსეთის მოქალაქეების საქართველოში დასახლება. გასული წლიდან დღემდე რუსეთის მოქალაქეებმა იყიდეს 10 ათასი ბინა.