საზოგადოებრივი მოძრაობა „ფარის“ თანადამფუძნებელი, პოლკოვნიკი გიორგი თავდგირიძე:
ძველ სტრატეგიულ პარტნიორებს ოცნების დანახვა და გაგონება არ უნდათ, იმდენად, რომ პერსონალურ სანქციებს კვირაში ერთხელ უწესებენ. რუსეთს, ოცნების და ივანიშვილის ხელისბიჭობაც კი ეთაკილება, ირანი მხოლოდ პანაშვიდებზე თუ პატიჟებს და ისიც მგონი მობეზრდა, თურქეთმა მხოლოდ დიდგორობაზე თავდახრილი დგომისთვის გამოიყენა, უზბეკეთმა თემურ ლენგის ობელისკთან გვირგვინის მისატანად, ოსებს ბოდიშის მოსახდელად. მეზობელ სომხეთს და აზერბაიჯანს როგორ უყვარს ოცნება არ დავკონკრეტდები. ჩინეთის იარა ჯერ კიდე ახალი და მოუშუშებელია, ესტრატეგიულპარტნიორობოდნენ და დემონსტრაციულად არ დაპატიჟეს მნიშვნელოვან ღონისძიებაზე.
“ძმებო” ქოცებო, აი თქვენ ყოფილხართ დამლაგებლები თუ ყოფილხართ, აი სულ ორ ფეხზე მდგომები, ამაყად ალაგებთ “პალაჟენიას”. მაინც რა არის პროფესიონალიზმი, გუშინდელ თანამებრძოლს ზურგში თოფი თუ არ ესროლე, ისე საერთო ენას როგორ გამონახავ?
ოცნება, შინ და გარეთ ძალიან აურიეთ და ის დროა, წახვიდეთ და გვაცალოთ თქვენი არეულის დალაგება. დაიხურეთ ქუდი და ჩუმად გაიპარეთ, თქვენც მოგებულები დარჩებით და არც ჩვენ დაგვაკარგვინებთ დროს.
პ.ს. სატელევიზიო გონორი რომ სიტუაციას შველოდეს, ბარე ორი ათეული დიქტატურა იქნებოდა ჯერ კიდე გაფურჩქვნის ხანაში. ცხელ შემოდგომას ვერ გადაიტანთ.