-ნაციონალური მოძრაობა-7,5 %,
-გახარია-10 %.
როგორც ვხედავთ, ლელო და გახარია დაუახლოვეს მათ რეალურ რეიტინგს (არჩევნების შედეგების მიხედვით) და ცოტა წაუმატეს კიდეც. წინა კვლევასთან შედარებით მათი შედეგების სამჯერ მატება აშკარად აჩვენებს ამ პარტიებისადმი, როგორ პოტენციურად მათ ხმებზე მონადირეებისადმი განსაკუთრებული ყურადღების არსებობას. ამჟამად სხვა ფაქტორმა წამოიწია წინ-ადგილობრივი არჩევნების ბოიკოტის საკითხმა. ლელო-გახარიას “დაწინაურების” მიზეზი არის ერთის მხრივ ის, რომ ზეწოლის შედეგად ამ პარტიებმა არ გადათქვან არჩევნებში მონაწილეობის გადაწყვეტილება, მეორეს მხრივ, ამომრჩევლის თვალში გამოაჩინონ ბოიკოტის კონტრნაყოფიერება და არჩევნებში მონაწილე პარტიებისადმი ამომრჩევლის სიმპატიების ზრდა.
ყველაზე მეტად “დაჩაგრეს” ნაციონალური მოძრაობა. თუ წინა კვლევაში ძალიან წაუმატეს, ამ კვლევაში ძალიან დააკლეს, შედეგი ფაქტობრივად გაუნახევრეს, თუმცა ის, რაც ახლა დაუწერეს, უფრო ახლოსა არჩევნების შედეგებთან, ვიდრე ოქტომბრის კვლევის შედეგები იყო. მიუხედავად ამისა, რამდენიმე პროცენტი მაინც დააკლეს, რათა ეჩვენებინათ ბოიკოტის უპერსპექტივობა.
“ახლებისთვის” ორივე კვლევის შედეგები თითქმის იდენტურია და ახლოსაა არჩევნების შედეგებთან. ბალანსის შესანარჩუნებლად მათი მაჩვენებლები დიდად არ შეუცვლიათ, მიუხედავად იმისა, რომ ბოიკოტის სიმცდარის დასადასტურებლად მათთვისაც შეეძლოთ ცოტა ჩამოეკლოთ. ამაზე არ იწვალეს. ნაციონალური მოძრაობა “დასაჯეს” ძალიან და იგი გამოიყვანეს ბოიკოტის ფლაგმანად. ეს ლიგიკურიცაა, რადგან ეს პარტია ხშირად ასოცირდება ბოიკოტთან.
რაც შეეხება თავად ოცნების რეიტინგს, 2024 წლის ოქტომბრის თვის გამოკითხვის შედეგი იყო 60,2 პროცენტი, არჩევნებზე დაიწერეს 53,9 პროცენტი, ხოლო გუშინდელ კვლევაში აჩვენეს 56,2 პროცენტი. აქაც ლოგიკურადაა ყველაფერი-ამდენი ამბების შემდეგ მათი რეიტინგი ხომ უნდა შემცირებულიყო, მაგრამ არა იმდენად, რომ სხვებზე “ოცნების” აშკარა უპირატესობა ეჭვქვეშ დამდგარიყო.
რაც შეეხება ოპოზიციის მხრიდან ამ შედეგების ინტერპრეტაციას, აქაც ყველა საკუთარი არშინით ზომავს. ცუდი კი ის არის, რომ ერთი წუთითაც არ უშვებენ ხელიდან შანსს ურთიერთსალნძღავად და ურთიერთდასასუსტებლად.
ადგილობრივი არჩევნების საკითხმა კიდევ უფრო გახლიჩა ოპოზიცია, რაც “ქართული ოცნების” წისქვილზე ასხამს წყალს. აღნიშნული კვლევა ამ დაპირისპირების გაღრმავებასაც ემსახურება.