თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, თინა ხიდაშელი, ტვ პირველთან, ევროკავშირის მოსალოდნელ გადაწყვეტილებებზე, კერძოდ, ვიზალიბერალიზაციაზე, საუბრისას, ამბობს:
31 აგვისტო ეს არის ვადა, რის შემდეგაც ევროკომისია ბრუნდება უკან. პირველი სექტემბრიდან მოყოლებული ევროკომისია უკვე დაიწყებს მომზადებას ოქტომბრისთვის. ამ დროს ქვეყნდება ევროკომისიის ის ანგარიში და დასკვნა, რომლის საფუძველზე უკვე დეკემბერში იღებს გადაწყვეტილებას ევროპული საბჭო.
უკლებლივ ყველაფერი ფაქტორი იქნება ამ ხნის განმავლობაში, მიტინგები, პროტესტი, საზოგადოების განწყობა და მზაობა ბრძლისთვის, თუ როგორ ჩაივლის არჩევნები, როგორ მოიქცევა “ოცნება” არჩევნების წინ და მის შემდეგ. ასევე რა იქნება არჩევნების შემდეგ იმ პოლიტიკური ძალების პასუხი, რომლებიც არჩევნებში მონაწილეობენ, რა ტიპის მტკიცებულებები გაჩნდება, რა ტიპის პროცესი დაიდება. მიუხედავად იმისა, როგორია განწყობ ამ არჩევნებსი მიმართ ქვეყანაში, ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ “ქართული ოცნება” აუცილებლად სუფთა არჩევნებს ჩაატარებს და ექსესების გარეშე ჩაივლის ეს პროცესი, ან უფრო მძმე მოვლენებს არ ექნება ადგილი.
საქართველოს მორგი ჯერზე მსიცეს შანსი, თუ კარგად მოიქცევიან. “ქართული ოცნების” მოქმედებები მტკივნეული და ტრაგიკულია ზუსტად იმიტომ, რომ ჩვენ მორიგ ჯერზე, როგორც ჩანს უნიკალურ შანსს ვუშვებთ ხელიდან.
ზუსტად რაც 100%-ით შემიძლია გითხრათ, არავითარი გადაწყვეტილების შესახებ გადაწყვეტილება ჯერ არ არის.
ის გადაწყვეტილება, რაც სასამართლომ არასამთავრობოების მიმართ გამოიტანა, ნიშნავს, რომ “ოცნება” წინააღმდეგობის გაწევის პროცესშია ევროკავშირის მოთხოვნების მიმართ.
რას ითხოვს ჩვენგან ევროკავშირი, ძალიან რომ გავამარტივოთ ეს ტექსტი – ევროკავშირი ეუბნება “ქართულ ოცნებას”, რომ ქუჩაში დაგდებულ ადამიანს წიხლს რომ ურტყამდა პოლიციელი, იმ პოლიციელის იდენტიფიცირება გააკეთე და დასაჯე. არ გაწუხებთ ის აკცი იდენტიფიცირებული რომ არ არის და დასჯილი არ არის? ეს არ არის ის ზღვარი, რომელიც ერთხელ თუ გადალახა სახელმწიფომ და ბოროტების მანქანა თუ ამ ბოროტების შემოქდმედთა სამსახურში თუ ჩადგა, მაშინ ამ ქვეყნისგან არაფერი არ დარჩება.
კობახიძემ სინამდვილეში მთავრობის სხდომაზე უნდა მოიკითხოს, უნდა მოკითხოს შინაგან საქმეთა მინისტრს, ზუსტად ისე, როგოროც ევროკავშირმა დაუთქვა ვადა, უნდა დაუთქვას ვადა და თუ ამ ვადაში ამ ადამიანის იდენტიფიცირება არ მოხდება და ის განსასჯელის სკამზე არ აღმოჩნდება, ის უნდა გადადგეს თანამდებობიდან”,