7 არაამთავრობო ორგანიზაციას, რომლის ანგარიშებიც პროკურატურამ დააყადა, ამჯერად სოლიდარობას “ადგილობრივი არჩევნების დამკვირვებლების გლობალური ქსელი” (GNDEM) უცხადებს.
პროკურატურის ქმედებები, საქართველოს მთავრობის სხვა ქმედებების მსგავსად, ზღუდავს ლეგიტიმურ საზოგადოებრივ დისკურსს და ძირს უთხრის დამოუკიდებელ სამოქალაქო ორგანიზაციებს, რაც არღვევს საქართველოს კონსტიტუციის 17-ე და 22-ე მუხლებს, რომლებიც იცავდა მოქალაქეების აზრის გამოთქმის უფლებას და გაერთიანების თავისუფლებას. ეს ქმედებები ასევე ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის მე-19 და მე-20 მუხლებს და სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო კონვენციის (ICCPR) მე-19 და 22-ე მუხლებს, რომლის ხელმომწერიც საქართველოა.
პროკურატურის ძალისხმევა აშკარად ძირს უთხრის მომავალი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების გამჭვირვალობასა და ანგარიშვალდებულებას. მოქალაქე დამკვირვებლები, მათ შორის ISFED, აღიარებულნი არიან გაეროს ადამიანის უფლებათა დამცველების მდგომარეობის სპეციალური მომხსენებლის, ასევე ვენეციის კომისიის მიერ, როგორც ადამიანის უფლებათა დამცველები, რომლებიც ემსახურებიან მოქალაქეთა სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების დაცვას. შესაბამისად, გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა განაცხადა, რომ „წევრ სახელმწიფოებს მოუწოდებენ, გადადგან ყველა საჭირო ნაბიჯი იმის შესაქმნელად, რომ შეიქმნას პირობები, რომლებიც ეროვნულ და საერთაშორისო არჩევნების დამკვირვებლებს საშუალებას მისცემს ეფექტურად შეასრულონ თავიანთი სამუშაო და დაიცვან ისინი ნებისმიერი ძალადობისგან, მუქარისგან, შურისძიებისგან, დისკრიმინაციისგან, ზეწოლისგან ან ნებისმიერი სხვა თვითნებური ქმედებისგან, რაც მათი უფლებებისა და თავისუფლებების ლეგიტიმური განხორციელების შედეგია“.
„GNDEM გამოხატავს სერიოზულ შეშფოთებას საქართველოში სამოქალაქო სივრცის დახურვის გამო“; 2025 წლის 13 მაისის „GNDEM გამოხატავს სოლიდარობას მოქალაქე დამკვირვებლების მიმართ, რომლებიც რუსული სტილის უცხოური გავლენის შესახებ კანონის სამიზნეები არიან“; და 2024 წლის 7 ნოემბრის „GNDEM გამოხატავს შეშფოთებას საქართველოში მოქალაქე დამკვირვებლების სანდოობის გამოწვევების გამო“.
GNDEM სოლიდარობას უცხადებს ჩვენს წევრებს საქართველოში და ყველა არაპარტიულ სამოქალაქო აქტორს, რომელთა აზრისა და გაერთიანების კონსტიტუციური თავისუფლება საფრთხის ქვეშაა. ჩვენ ვაფასებთ „სამართლიანი არჩევნების“ და სხვა დაზარალებული სამოქალაქო ორგანიზაციების გადაწყვეტილებებს, გააგრძელონ თავიანთი მისიის შესრულება ქართველი ხალხის სამსახურში, საქართველოს მთავრობის რეპრესიული ქმედებების მიუხედავად და პოტენციურად პირადი რისკის ფასად. ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს პროკურატურას და სხვა ორგანოებს, შეწყვიტონ სამოქალაქო საზოგადოებაზე მუდმივი თავდასხმები, პატივი სცენ საქართველოს კონსტიტუციას და მის საერთაშორისო ადამიანის უფლებების ვალდებულებებს და დაიცვან თავიანთი ვალდებულება, დაიცვან მოქალაქე არჩევნების დამკვირვებლები, როგორც ადამიანის უფლებების დამცველები, საერთაშორისო სამართლის შესაბამისად”, – წერია გავცრელებულ განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ გუშინ თბილისის საქალაქო სასამართლომ, ვატო შაქარაშვილის ორგანიზაციის საჩივრის საფუძველზე და პროკურატურის შუამდგომლობით, 7 არასამთავრობო ორგანიზაციის საბანკო ანგარიშები დააყადაღა.
არასამთავრობო ორგანიზაციებს 2024 წლის ბოლოს საპროტესტო აქციების „დაფინანსებას“ ედავებიან „საბოტაჟის საქმის“ ფარგლებში.