ევროპარლამენტარი რასა იუკნევიჩიენე საქართველოშია – ამ წუთებში გავლენიანი ევროდეპუტატი რუსთაველის გამზირისკენ მიემართება.
როგორც ის “ტვ პირველის” ჟურნალისტის კითხვის საპასუხოდ აცხადებს, 26 ოქტომბრის არჩევნები გაყალბდა, სწორედ ამიტომ, მისი განმარტებით, მნიშვნელოვანია, რომ თავისუფალ და სამართლიან გარემოში ხელახალი საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდეს.
“ახალი, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებია კრიზისიდან გამოსავალი. ამას ხალხი ამბობს და არა ევროკავშირი, ან რომელიმე ქვეყანა. ამას ხალხი ითხოვს. არჩევნები გაყალბდა, მოქალაქეებმა არ იცოდნენ, რომ “ქართული ოცნება” არჩევნების შემდეგ გააუქმებდა, ან გადაავადებდა ევროინტეგრაციის პროცესს. ეს იყო კრიმინალური მანიპულაცია და საჭიროა ახალი არჩევნები. პარტნიორები აკრიტიკებენ “ქართულ ოცნებას”, რადგან რეალობა ასეთია – მოქალაქეები 100 დღეზე მეტია პროტესტს გამოხატავენ და ნებისმიერი დემოკრატი პოლიტიკოსი ამას შესაბამისად შეაფასებს, გადაწყვეტილებას მიიღებს და შესაბამის განცხადებას გააკეთებს”. – განაცხადა რასა იუკნევიჩიენემ.