საქალაქო სასამართლოსთან, სადაც დღეს, ზურა ჯაფარიძის პროცესია ხმაური და დაპირისპირებაა. ადგილზე მობილიზებულმა პოლიციამ ჯერ კიდევ ხალხის მისვლამდე განაცხადა, რომ ხალხი ვერ დაეტევა სასამართლოს დარბაზში, ამიტომ არ შეუშვებენ ეზოშიც კი. ჯაფარიძის პროცესი მიმდინარეობს მცირე დარბაზში, რომელიც თითქმის ცარიელია.
ცარიელია თითქმის სასამართლოს ეზოც. ვინ სად ვერ დაატია შსს–მ, უცნობია. მედიაში ვრცელდება ინფორმაცია, რომ გერმანიის საელჩოს წარმომადგენელიც კი არ შეუშვეს სასამართლოს ეზოში.
სასამართლოს ეზოში რამდენიმე მოქალაქემ მოახერხა შესვლა, პოლიციელები, მანდატურები მათ დერეფნებში, ეზოში დასდევენ და ძალის გამოყენებით ცდილობენ გააძევონ ადგილიდა. ერთ–ერთი მოქალაქე მთავარ არხთან ჰყვება, რომ მასზე მანდატურმა იძალადა სქესის ნიშნითაც და ამბობს:
მანდატურმა მკერდზე დამაჭირა სპეციალურად ხელი, რომ მტკენოდა და გავწეულიყავი, მას არანაირი კავშირი არ აქვს ამ აუცილებლად აგებს სამართლებრიოვად პასუხს.