პოლიტიკოსი, რომან გოცირიძე:
ყველა დაქირავებული იხდის საშემოსავლოს ხელფასიდან 20 პროცენტის ოდენობით. სამშენებლო სექტორში იპოვეს ხვრელი-დაქირავებულ მუშებს აფორმებდნენ ინდმეწარმეებად და ისინი იხდიდნენ შემოსავლიდან 1 პროცენტს. სინამდვილეში ამ გადასახადს იხდის დამქირავებელი და ბიუჯეტისთვის ის უკავებს ფულს დაქირავებულს.
დღეიდან მცირე მეწარმეებისათვის დაწესებული ეს შეღავათი მშენებლობის სექტორში უქმდება. ამის წინააღმდეგ წავიდა პარლამენტში სამშენებლო ლობი, მაგრამ კანონი მაინც ამოქმედდა. რატომ აწყენინა მთავრობამ კალაძეს და კომპანიას, იმ მშენებლებს, რომლებიც მჭიდროდ არიან დაკავშირებულები ოცნებასთან? იმიტომ, რომ ამ გადაწყვეტილებით 200 მილიონი ლარი შევა ბიუჯეტში. საერთაშორისო იზოლაციის ფონზე ეს ფული საკმაოდ მნიშვნელოვანია ხელისუფლებისათვის.
მოკლედ რომ ვთქვათ, დღემდე სამშენებლო სექტორის დიდი ნაწილი საშემოსავლო გადადასახადს ფაქტობრივად არ იხდიდა, რაც დარგობრივი შეღავათის ნაირსახეობაა, რაც არასწორია სამათლიანი კონკურენციის თვალსზრისით.
ჩნდება კითხვა-ჩვეულებრივი დაბეგვრის რეჟიმში გადასვლა ხომ არ მოხდება მუშებისათვის ხელფასების შემცირების ხარჯზე? არა მგონია. ამ დარგში დიდი კონკურენციაა, ფიზიკურად აქტიური სამუშაო ძალისგან კი იცლება ქვეყანა. კვალიფიციური მუშის მოძებნა არაა ადვილი შრომის ბაზარზე.