აშშ-ის ვიცე პრეზიდენტის, კამალა ჰარისის განცხადებით, შეერთებული შტატები, USAID-ისა და სახელმწიფო დეპარტამენტის დახმარებით, უკრაინის დასახმარებლად დამატებით 1.5 მილიარდ დოლარს გამოყოფს. ახალი დახმარების პაკეტის შესახებ, კამალა ჰარისმა უკრაინის პრეზიდენტს შვეიცარიაში, მშვიდობის სამიტის ფარგლებში შეხვედრისას შეატყობინა.
“USAID-სგან, ეს დახმარება მოიცავს 500 მილიონი აშშ დოლარის ახალ დაფინანსებას ენერგეტიკული დახმარებისთვის და 324 მილიონი აშშ დოლარის ადრე გამოცხადებული თანხების გადამისამართებას უკრაინაში გადაუდებელი ენერგიის საჭიროებებისთვის.
გარდა ამისა, ვიცეპრეზიდენტი აცხადებს 379 მილიონ დოლარზე მეტ ჰუმანიტარულ დახმარებას სახელმწიფოსგან და USAID-სგან, რათა დაეხმაროს ლტოლვილების, იძულებით გადაადგილებულ პირთა და კონფლიქტით დაზარალებული თემების გადაუდებელ საჭიროებებს.
ჰარისი ასევე აცხადებს, რომ კონგრესთან თანამშრომლობით, სახელმწიფო დეპარტამენტი გეგმავს დამატებით 300 მილიონი დოლარის გამოყოფას უკრაინის სამოქალაქო უსაფრთხოებისთვის, უკრაინელი მესაზღვრეებისა და სამართალდამცავების საჭირო აღჭურვილობის შესაძენად,” – წერია თეთრი სახლის განცხადებაში.