სასამართლო სამედიცინო ექსპერტი, მაია ნიკოლეიშვილი, ჯანმრთელობის გაუარესებული მდგომარეობის გამო, სასჯელის გადავადებაზე საუბრისას, ამბობს:
მუხლს მე არ ვკითხულობ ხოლმე, მუხლს მაშინ ვკითხულობ, როცა დასკვნას დავწერ, ხელს მოვაწერ და ბეჭედს დავარტყამ, რადგან როგორც ადამიანზე ჩემზე არ იმოქმედოს ამან. ერთი ვეკითხები, ხომ არ არის ქურდული სამყაროს წევრობა, თუ ეს არის – მორჩა, რომ მოკვდეს იქვე, არაფერი მნიშვნელობა… სასამართლოს არაფერი არ ესმის. ქურდულო სამყარო უნდა მოკვდეს მათი ფიქრით… არ ვიცი, ტყვე რომ ტყვე არის და… მოწინააღმდეგეს და ტყვეს უნდა უმკურნალო და არ უნდა მოკლა. ქურდულ სამყაროიზე არ ვრცელდება ეს მუხლები და ჯობია ჩაწერონ არ ვრცელდებაო.
და მეორე – უკვე მექმნება შთაბეჭდილება, რომ მოსამართლეების კვალიფიკაცია იმდენად დაეცა, ის, რაც ეხება ადამიანის ჯანმრთელობას, იქ ისინი, ბრმა და ყრუები არიან, როგორც ლევან ხიდაშელის შემთხვევაში., აღმკვეთის ღონისძიების დროს, ხომ შეხედა მოსამართლემ არა, რა მდგომარეობა იყო. მე არ ვიცი, ვინ იყო მოსამართლე, მაგრამ მოსამართლეებს ძალიან სერიოზული ცოდვები აქვთ ამ მიმართულებით და ამას სერიოზული მიხედვა სჭირდება.