“გირჩი • მეტი სიცოცხლე”–ს დამფუძნებელი, ნანა სანდერ:
“შტუტგარტში ლაზარეს მხარდასაჭერი აქცია გვქონდა, ვითხოვთ ლაზარეს თავისუფლებას და მისთვის ობიექტურ სასამართლოს – ნაფიცმა მსაჯულებმა განიხილონ ლაზარეს და ასევე თორნიკეს საქმეები და არა კორუმპირებული, დასანქცირებული, ჯიბის მოსამართლეების კლანმა.
არ შეიძლება ადამიანი ამ მოსამართლეებს მივუგდოთ, ასევე არ შეიძლება ადამიანი ისჯებოდეს საკუთართან ერთად, ქვეყნის თავისუფლებისთვის ბრძოლისთვის, პროტესტისთვის და თავდაცვისთვის.
ყველა აქციაზე მდგომი თავს იცავდით კრემლისგან და მისი ძალებისგან შემოგდებული კანონისგან. თავს იცავდით რუსი დე-ფაქტო მთავრობის მხრიდან ძალადობისგან, თავისუფლების წართმევისგან. თავდაცვა დანაშაული არ არის! პროტესტი დანაშაული არ არის! 18 მაისს ლაზარეს სასამართლოა ჩანიშნული და გთხოვთ ყველას ვინც რუსული კანონის წინააღმდეგ იყავით მიხვიდეთ სასამართლოსთან, რადგან ლაზარე ყველა რუსული კანონის წინააღმდეგ მყოფის მაგივრადაც კი ისჯება.
ისჯება ასევე თავისი სტილის და ვიზუალის გამოც – ზუსტად ამით აარჩიეს. ლაზარე უსამართლოდ დაისჯება თუ არა, ეს მხოლოდ კორუმპირებულ სასამართლოზე არაა დამოკიდებული – ეს თქვენზეც არის დამოკიდებული. ქუჩაში თქვენი სიბევრე თვით კრემლსაც აშინებს, დე-ფაქტო მთავრობასაც აშინებს და უკან ახევინებს, მისი ჯიბის მოსამართლეებსაც მერე სხვა გადაწყვეტილებას აკარნახინებს. თქვენ გაქვთ ძალა დაიხსნათ უდანაშაულო ლაზარე ციხისგან, ამისთვის მხოლოდ ქუჩაში გასვლაა საჭირო.”