“დროამ” “გირჩი მეტი თავისუფლებამ” და “სტრატეგია აღმაშენებელმა” სტრასბურგსა და ბრიუსელში გამართულ შეხვედრებთან დაკავშირებით ბრიფინგზე ისაუბრეს. პარტიების ლიდერების თქმით, შეხვედრების ძირითადი თემა კანდიდატის სტატუსის მიღება იყო.
ზურაბ ჯაფარიძემ დაასახელა ის ორი ძირითადი პრობლემა, რასაც ევროკავშირის სტრუქტურებში საქართველოსთან დაკავშირებით ხედავენ:
“პრობლემები სადაც არის, ეს არის ორი ძირითადი მიმართულება, ერთი მიმართულება ეხება ღირებულებით ნაწილს, იგულისხმება ის, რომ ამ ოფიციალურ სტრუქტურებში ვერ ხედავენ ქართული ოცნების” მხრიდან მზაობას, რომ მოხდეს დემონსტრირება, რომ ჩვენ, საქართველო ვიზიარებთ იმ ღირებულებებს, რომლებიც არის მნიშვნელოვანი შემადგენელი ნაწილი ევროკავშირის – ეს ეხება სასამართლოს დამოუკიდებლობას, თავისუფალი, სამართლიანი არჩევნების ჩატარების სურვილს, პოლიტიკური პატიმრების არ ყოლას ქვეყანაში, თავისუფალი და პლურალისტული მედია გარემოს არსებობას ქვეყანაში.
მეორე ნაწილი პრობლემის ეხება საქართველოს გეოპოლიტიკურ პოზიციონირებას უკრაინის ომთან მიმართებაში, ევროკავშირის რიგ სტრუქტურებში აქვთ კითხვები იმასთან დაკავშირებით, სად არის საქართველო ამ ომის დროს, ვის მხარეს არის. ჩვენ გვქონდა შეხვედრები სადაც ღია ტექსტით გვითხრეს, რომ მათ გაარკვიეს სად არის საქართველო და საქართველო არ არის უკრაინის მხარეს”, – თქვა ზურაბ ჯფარიძემ.