ჩვენ ვიცოდით, რა მოხდებოდა ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე, უფრო მეტიც, თავდასხმის თარიღი იყო არა 24 თებერვალი, არამედ 22 თებერვალი. ისინი ჩვენს ქვეყანას 22 თებერვალს უნდა დასხმოდნენ თავს. ერთადერთი, რასაც არ ველოდით, იყო ბელორუსის ტერიტორიის ჩარევა. იყო ამაზე მსჯელობა, მაგრამ საბოლოოდ ვიფიქრეთ, რომ სხვაგვარად იქნებოდა. მაგრამ მოხდა ისე, როგორც მოხდა. განაცხადა უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა ალექსეი დანილოვმა :
“ჩვენი დადანაშაულება, რომ არ ვემზადებოდით, სრულიად არასწორია. ჩვენ არ შეგვეძლო, გამოვსულიყავით და მოსახლეობისთვის საჯაროდ გვეთქვა: „მეგობრებო, 22 თებერვალს ომი იწყება“. ეს მიუღებელია საჯარო მმართველობის თვალსაზრისით.
მე შემიძლია გითხრათ, რომ 24 თებერვალს შეჭრა რეალურად დაიწყო დილის 3:40 საათზე და არა 5 საათზე. სწორედ მაშინ შემოვიდა რუსული ტანკების პირველი კოლონა ლუგანსკის ოლქის ტერიტორიაზე და ვინც ამბობს, რომ ჩვენ არ მოვემზადეთ, მას უბრალოდ არ ესმის, როგორ ხდება ეს ყველაფერი“, – განაცხადა დანილოვმა.
დანილოვმა დასძინა, რომ უკრაინის ხელისუფლების მომზადება მტკიცდება იმით, რომ ქვეყანა უკვე 50 დღეა წარმატებით იგერიებს რუსული ჯარების შეტევას.
ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს ინფორმაციით, 22 თებერვლის საღამოს, უკრაინის დაზვერვის ოფიცრებს ჰქონდათ მტკიცებულებები, რომ გაიცა უკრაინაზე თავდასხმის ბრძანება, მაგრამ შემდეგ რუსეთის სარდლობამ ოპერაციის დაწყების თარიღი 24 თებერვლით შეცვალა.