საქართველო და უკრაინა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაცია COST-ის სრულუფლებიანი წევრები გახდნენ. ინფორმაციას განათლების სამინისტრო ავრცელებს.
COST-ის ასოციაციის პრეზიდენტმა პროფესორმა ალენ ბერეცმა საქართველოსა და უკრაინისთვის COST-ის სრულუფლებიანი წევრობის მინიჭების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. მისი თქმით, ორგანიზაცია ხელს შეუწყობს ამ ორი ქვეყნის ევროპული კვლევებისა და ინოვაციების ლანდშაფტში ინტეგრაციას.
COST-ის ასოციაცია მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში მოქმედ ერთ-ერთ უძველეს ევროპულ ორგანიზაციას წარმოადგენს, რომელიც 1971 წელს დაფუძნდა.
ორგანიზაციის მიზანია, ხელი შეუწყოს ევროპელ მკვლევრებს შორის კავშირების დამყარებას, ასევე, მათი კვლევითი საქმიანობის შესახებ ცნობადობის გაზრდას სემინარების, ვორქშოფების, კონფერენციების ჩატარების, საზაფხულო სამეცნიერო სკოლების შეთავაზებითა და ერთობლივი პროექტების განხორციელების გზით.