„ქართველები ძალიან დაკომპლექსებულები ვართ. განსაკუთრებით  ქალებს უწევთ ყველაზე ხშირად დოგმებთან გამკლავება. ჩემი აზრით, ჩვენ ვიქნებით ძალიან კარგი მაგალითი იმისა, თუ როგორ უნდა დაამსხვრიო სტერეოტიპები და შედგა ფეხი კაცების სამყაროში“ -ამბობს ნათია ბერაშვილი
ნათია ბერაშვილი 20 წლისაა და სტერეოტიპების ნგრევა, როგორც სატვირთო ავტომობილის მომავალმა  მექანიკოსმა  ქალმა, უკვე დაიწყო.  ფსიქოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტმა,  ე.წ. მამაკაცების პროფესიულ სამყაროში შებიჯება  ორი მიზეზით გადაწყვიტა:
ვერ გაუძლო  ექსკლუზიურობის ცდუნებას,  რომ გამხდარიყო ქვეყანაში პირველი სატვირთო ავტომობილის მექანიკოსი ქალი
სტერეოტიპების ნგრევაში, ნათიას კიდევ 3 ქალი შეურთდა და უკვე 2 ივნისიდან ერთად „თეგეტა აკადემიის“ სტუდენტები არიან.  პირველი თვენახევარი თეორიულ სწავლებას დაეთმო. ჯგუფში, სადაც გამონაკლისის გარეშე მხოლოდ მამაკაცებს ნახავდით, ამჯერად 16 მონაწილიდან 4 ქალია და ყველა ერთად   „სატვირთო ავტომობილის აგებულების გრძელვადიან ტრენინგს“ ესწრება.
პროფესიას, რომ  არ აქვს გენდერი, ამის „თეგეტა თრაქ ენდ ბასში“ ურყევად სჯერათ, ამიტომ  კომპანია ქალთა გაძლიერების მხარდამჭერ ამავე სახელწოდების კამპანიაში #პროფესიასარაქვსგენდერი ჩაება. კამპანია არასამთავრობო ორგანიზაციის – „მოძრაობა ცვლილებებისთვის“  ინიციატივით ხორციელდება და მის ფარგლებში, პირველად საქართველოში,  “თეგეტა აკადემიამ“ მექანიკოსობით დაინტერესებული ქალების გადამზადება გადაწყვიტა. თეორიული ნაწილის გავლის შემდეგ, ახლა სამთვიანი პრაქტიკული სწავლების დროა – ყველა ეტაპის წარმატებით დასრულება კი ოთხივე მონაწილე ქალს „თეგეტა თრაქ ენდ ბასის“ სერვისცენტრში სატვირთო ავტომობილის მექანიკოსად დასაქმდების შანსს მისცემს.
„არჩევანის გაკეთებისას ჩემზე კომპანიის სახელმა  და პრესტიჟმა იმოქმედა. საერთოდ ვერ ვერკვეოდი ავტომობილის კონსტრუქციულ აგებულებაში და მუშაობის პრინციპში. აქ რომ მოვდიოდი, მოლოდინი მქონდა, რომ კურსის ბოლოს ეს ახალი ცოდნა მექნებოდა. მოლოდინი გამართლდა. მეგონა, რომ პროგრამა ბევრად რთული იქნებოდა დასაძლევად, მაგრამ „თეგეტა აკადემიის“ სწავლების მიდგომამ მომცა შესაძლებლობა, რომ მასალა ადვილად ამეთვისებინა“ – სალომე ჩხვიმიანი, ტრენინგის მონაწილე
22 წლის სალომეს მსგავსად ტრენინგში მონაწილე არცერთ ქალს წარსულში ავტოსფეროში მუშაობის გამოცდილება არ ჰქონია. სფეროს სიუცხოვის მიუხედავად, მათ პროექტში ჩართულობის პირველივე ეტაპზე ამ პროფესიის დაუფლების ძალიან დიდი ინტერესი და სურვილი გამოთქვეს.
„მუდმივად ძიებაში ვიყავი. მინდოდა მეპოვნა პროფესია, რომელშიც თავს კარგად ვიგრძნობდი, ვიტყოდი, რომ ჩემია. ნამდვილად ვერასოდეს წარმოვიდგენდი, რომ არა ეს კურსი, რომ სატვირთო მანქანის მექანიკოსობას ვისწავლიდი – ვერ ვიფიქრებდი, ვერ გავბედავდი ამ პროფესიის არჩევას, რომ არა „თეგეტა აკადემია“. არადა ტექნიკური საგნები, ზოგადად მექანიკა, ბავშვობიდან ძალიან მაინტერესებდა“ – ამბობს ნონა წიკლაური, პროექტის მონაწილე
„თეგეტა აკადემია“ 2013 წელს კომპანია „თეგეტა მოტორსის“ ბაზაზე დაფუძნდა.  დაარსების დღიდან მისი მიზანი ქვეყანაში პროფესიული განათლების პოპულარიზაციაა, რაც საბოლოოდ  ავტო მომსახურების სფეროში ახალი, მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მომზადებას და „თეგეტა მოტორსის“ ფილიალებში მათ შემდგომ დასაქმებას გულისხმობს – ეს ამბიციური ხედვა თანამბრად ვრცელდება ქალებსა და მამაკაცებზე.
„პირველად ფეისბუქზე ვნახე, რომ „თეგეტა აკადემია“ ასეთ ტრენინგს ატარებდა. როცა პოსტი წავიკითხე, მაშინ გავიფიქრე, აქამდე რატომ არ მომივიდა აზრად, რომ ასეთი რამ შეიძლებოდა გამეკეთებინა. მიუხედავად იმისა, რომ არ ვთვლი პროფესიები გენდერული კატეგორიებით  შეიძლება იყოფოდეს და კონკრეტული პროფესია  სქესის მიხედვით იყოს გაწერილი, საზოგადოებაში მაინც არსებობს დოგმები  და ეს ჩვენ გვზღუდავს. შეიძლება არც კი დაფიქრდე ისეთ პროფესიაზე, რომელიც საბოლოოდ შესაძლოა რეალურად შენი აღმოჩნდეს.“  ამბობს ნინო წითლიძე, ტრენინგის ყველაზე პატარა, 18 წლის მონაწილე.
მეცნიერების კვლევებს თუ დავეყრდნობით, ქალები პროფესიის არჩევისას, გაცნობიერებულად თუ გაუცნობიერებლად, ხშირად ხდებიან სტერეოტიპების მსხვერპლი – დაუფიქრებლად  გამორიცხავენ ისეთ საქმიანობებს, რომლებშიც მამაკაცები დომინირებენ.  #პროფესიასარაქვსგენდერი კამპანიის მიზანი სწორედ ამ სტერეოტიპების დანგრევა და საზოგადოებისვის იმის დემონსტრირებაა, რომ ხშირად სწორედ თავად ქალებისგან მოდის დაინტერესება ისეთ „მასკულინურ“ პროფესიაზე, როგორიც სატვირთო ავტომობილის მექანიკოსობაა.
„მომავალში ჩემი თავი თეგეტას ფორმაში წარმომიდგენია – თან მანქანები ძალიან მიყვარს და იმედია სერვისცენტრში ისეთი გარემო დამხვდება, რომელიც განვითარებაში დამეხმარება“ – ნინო წითლიძე, ტრენინგის მონაწილე
„თეგეტა თრაქ ენდ ბასში“ ტრენინგის ყველა მონაწილეს მათ წარმატებაზე ორიენტირებული გარემო რომ დახვდება, ამაზე კომპანიაა თავად პასუხისმგებელი.  ქალთა გაძლიერების თემებს „თეგეტა მოტორსში“ ამაყად უჭერენ მხარს  და აქტიური წვლილი შეაქვთ გენდერული კუთხით დამკვიდრებული სტერეოტიპების ნგრევაში. სწორედ ამიტომაც,  ამ უპრეცენდენტო ინიციატივაში ჩართულ ხუთივე მონაწილეს „თეგეტა მოტორსი“ წარმატებას უსურვებს და მათთან სამომავლო თანამშრომლობის დიდ იმედს გამოთქვამს.