გირჩი – მეტი თავისუფლება, აქვეყნებს სქრინს და წერს:
mona.ge-ს საიტზე ხორციელდება DDoS შეტევა, მეტწილად რუსული IP მისამართებიდან. DDoS შეტევა არის “კიბერ-თავდასხმის ერთ-ერთი სახე, სადაც თავდამსხმელი ცდილობს გახადოს ინტერნეტ-რესურსი ხელმიუწვდომელი, ანუ, ხელი შეუშალოს მომხმარებელს, რომ ჰქონდეს ინფორმაციაზე წვდომა.”
რუსული მისამართებიდან საიტზე ყოველ წამს ათობით ათასი მოთხოვნა ხორციელდებოდა (დაახლოებით 6 მილიონი საათში), რის გამოც პირველ ეტაპზე შევზღუდეთ წვდომა რუსული მისამართებიდან, ამის შემდეგ შეტევა წამოვიდა ასობით სხვადასხვა ქვეყნიდან (დაიწყეს VPN-ის გამოყენება), მათ შორის საქართველოდან, რასაც საწყის ეტაპებზე ჩვენი ინფრასტრუქტურა ვერ გაუმკლავდა და საიტი გაითიშა. ამ დროისთვის უკვე ვიღებთ საჭირო უსაფრთხოების ზომებს და დილით უკვე წესით ყველაფერი რიგზე გვექნება.
შეიძლება იყოს text that says 'S Top TopTrafficCountries/Regions Traffic Countries Regions Previous hours Country Region Russian Federation Georgia Mapbox OpenStreetMap Improve this ismap United States Germany France Traffic 434,883 16,775 387 65' გამოსახულება