ბელარუსში, მინსკის ცენტრში, ალექსანდრ ლუკაშენკოს რეჟიმის გასაპროტესტებლად შეკრებილი მშვიდობიანი მოქალაქეების მსვლელობა პოლიციასთან დაპირისპირებაში გადაიზარდა, არიან დაშავებულები, 1000–მდე ადამიანი დააპატიმრეს.
მორიგი პროტესტი მინსკში, ამჯერად, ოპოზიციის მხარდამჭერის, რამან ბანდარენკას, სიკვდილმა გამოიწვია. ოპოზიციის აზრით, ის პოლიციამ სცემა და ამიტომ გარდაიცვალა.
მინსკის აქციის დასარბევად სამართალდამცველებმა რეზინის ტყვიები, ხელკეტები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს. რამდენიმე მომიტინგემ სერიოზული დაზიანება მიიღო.
აქციის ორგანიზატორების თქმით, მთავრობამ დედაქალაქში სპეცდანიშნულების რაზმები და საბრძოლო ტექნიკა შეიყვანა. გადაკეტილია ქალაქის ცენტრალური ნაწილი. დაკავებულია 1000-მდე ადამიანი. 100-მდე პირის ადგილსამყოფელი კი ამ დრომდე უცნობია.
ბელარუსელი ჟურნალისტი, ტვიტერზე ვიდეოს ავრცელებს, სადაც ჩანს, რომ პოლიცია, საპროტესტო მოედანთან ახლომდებარე მაღაზიაში მოქალაქეებს სცემს.
#Belarus Security forces are detaining people right in a grocery store not far from the Square of Changes in #Minsk. People are beaten with batons. Other are trying to defend them. State terror pic.twitter.com/EKvyWxEdCN
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 15, 2020
მინსკის პრეზიდენტი, ალექსანდრ ლუკაშენკო, ოპოზიციასთან მოლაპარაკებებზე არ მიდის და ამბობს, რომ აქციები დასავლეთის ქვეყნებიდანაა წაქეზებული.