„როგორც უკვე იცით, პარლამენტის მხარდაჭერით მიღებულია კანონი, რომელიც დროის გარკვეულ მონაკვეთში, დედაქალაქის კონკრეტულ ადგილებში კრძალავს დიდი გაბარიტების მქონე მანქანების გადაადგილებას.
წინა მთავრობაზე დავავალე ვიცე-მერ ირაკლი ხმალაძეს, რომ შესაბამისი სექტორის წარმომადგენლებთან კომუნიკაციის საფუძველზე მომზადებულიყო წესი საკრებულოში წარსადგენად.
აუცილებლად უნდა აღვნიშნო, რომ ბიზნეს ასოციაციასთან და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებთან თანამშრომლობით, ჩვენ მაქსიმალურად გავითვალისწინეთ მათი თხოვნები, მათი შესაძლებლობები, შევაჯერეთ პოზიციები და მივიღეთ ოპტიმალური გადაწყვეტილება, რომელიც არ დააზარალებს არც კერძო სექტორს და თავისი მხრივ დადებით გავლენას იქონიებს ქალაქში გადაადგილებაზე, განსაკუთრებით პიკის საათებში.
ეს შეზღუდვა არ იმოქმედებს შაბათს და კვირას, შრომის კოდექსით გათვალისწინებულ უქმე დღეებში და აგვისტოს თვეში. ვფიქრობთ, აგვისტოს თვე იყოს გადაადგილებისთვის თავისუფალი, რადგან, როგორც წესი, ამ პერიოდში ქალაქი შედარებით თავისუფალია, მოსახლეობა გადის დასასვენებლად და ამიტომ, ეს გამონაკლისი შესაძლებელია რომ დაშვებულ იქნას; აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ იქნება გარკვეული გამონაკლისი შემთხვევები, რაზეც ეს რეგულაცია არ გავრცელდება.
აღნიშნული წესების დარღვევისათვის გათვალისწინებული იქნება ჯარიმაც. პირველ შემთხვევაზე 1 000 ლარის ოდენობით, ხოლო განმეორებით და ყოველ შემდგომ შემთხვევაზე – 3 000 ლარის ოდენობით. ეს წესი ამოქმედდება 2024 წლის 1-ელი იანვრიდან. კიდევ ერთხელ მინდა აღვნიშნო, რომ დღეს დედაქალაქში ძალიან რთული სიტუაციაა პიკის საათებში გადაადგილების კუთხით, რასაც დიდწილად ხელს უწყობს დიდი გაბარიტების მქონე ავტომობილები. აღარ დავუბრუნდები მიზეზების ახსნას, რაზეც არაერთხელ გვისაუბრია. სწორედ ეს იყო ამ რეგულაციის შემოღების მიზანი, რომ მაქსიმალურად შესაძლებლობის ფარგლებში შეგვეზღუდა მათი გადაადგილება დიდი დატვირთვის მქონე ტერიტორიებზე, განსაკუთრებით პიკის საათებში“, -აღნიშნა კახა კალაძემ.