– რა სიტყვები წარმოსთქვა გახსნის დროს?
– ცრემლის გარეშე ამ დღეს არ ჩაუვლია, მიუხედავად იმისა, რომ ის არ არის გულჩვილი ადამიანი. იტირა იმ დაფასებისთვის, რაც საკუთარი თვალით ნახა, გული აუჩუყდა. მადლობების გარდა, წაიკითხა თავისი ინიციატივით ლექსი, „თავს არ მოიკლავს ქართველი არა…“
– ახლა ვინ ზრუნავს მასზე, გვახსოვს, ცოტა ხნის საკუთარი ბინა მიიღო, რისთვისაც კახი კალაძეს უხდიდით მადლობას…
– გახსოვთ ალბათ, რომ ბატონ დავითს თბილისის ომის დროს დაეწვა ბინა და მას შემდეგ 20 წლის განმავლობაში ითხოვდა კუთვნილ სახლს. დავით სოკოლოვი არ არის უბრალოდ დიქტორი, ის ისტორიული პიროვნებაა, ბოლო წლებში საქართველოში დატრიალებული მოვლენების წინა ხაზზე იყო ყოველთვის. ბინაც შეწირა ამ ყველაფერს და ოჯახის წევრებიც. საბედნიეროდ, კახი კალაძის მეშვეობით რამდენიმე თვეში მოუგვარდა ეს პრობლემა და ახლა თავის რძალთან, შვილთან და შვილიშვილებთან ერთად საკუთარ ბინაში ცხოვრობს. ისინი უვლიან, სასწაული რძალი ჰყავს, მაგდა ბორძელაძე, ისეთი მაგარი გოგოა, რომ ზოგს შვილი არ ეყოლება ასეთი, ხმალამოღებული იბრძვის მისი სიცოცხლის გადასარჩენად.
– როგორია ახლა მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა?
– როგორც იცით, ბატონი დავითი მძიმე სენს ებრძვის და პერიოდულად უმჯობესდება ხოლმე მისი მდგომარეობა. დღეს ისე ბრწყინავდა, მას რა მოერევა ამის შემდეგ, არ ვიცი. ისეთი ბედნიერი იყო და ისეთი მუხტი მიიღო, რომ იმედი მაქვს, დიდხანს იქნება კიდევ ჯანმრთელად.