საქართველოს საპატრიაქრო განცხადებას ავრცელებს, სადაც ნათქვამია, რომ პატრიარქის კორონავირუსზე ტესირება ამ ეტაპზე არ იგეგმება. თუმცა, ტესტირება ჩაუტარდა საპატრიარქოში მყოფ 55 პირს და ახლა ისინი საკარანტინე სივრცეში არიან გადაყვანილი:
“დღეს საქართველოს საპატრიარქოში რ. ლუგარის სახელობის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კვლევითი ცენტრის (ლაბორატორია) წარმომადგენლებმა საპატრიარქოს თანამშრომლებს PCR ტესტირება ჩაუტარეს. ღსანიშნავია, რომ ასეთი ტესტირება საპატრიარქოს თანამშრომლებსა და სასულიერო პირებს პერმანენტულად უტარდებათ.
რაც შეეხება სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ჯანმრთელობის მდგომარეობას, ამ ეტაპისთვის მისთვის ტესტის ჩატარება არ იგეგმება. მისი უწმინდესობა თავს კარგად გრძნობს”, – წერია განცხადებაში.
“55 ადამიანს ავუღეთ კორონავირუსზე ტესტი, ყველა იმ ადამიანს, რომელსაც ჰქონდა რისკი ყოფილიყო ინფიიცრებული. ყველა კონტაქტირებული პირი არის საკარანტინე რეჟიმში გადაყვანილი. პატრიარქი არ მინახავს”, – განაცხა NCDC-ის წევრმა ხათუნა ზახაშვილმა.
აღსანიშნავია იცის, რომ ილია II საპატრიარქოში რჩება. მას შემდეგ რაც პატრიარქის მდივან-რეფერანტს შორენა თეთრუაშვილს კორონავირუსი დაუდასტურდა, უწმინდესი რისკ-ჯგუფში აღმოჩნდა.