ფართომასშტაბიანი ომის დაწყებიდან რუსმა დამპყრობლებმა უკრაინაში 198 ბავშვი მოკლეს, –  ამის შესახებ ინფორმაციას გენერალური პროკურატურა ავრცელებს.
„რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის შედეგად უკრაინაში  დაიღუპა 198 ბავშვი და დაშავდა 355-ზე მეტი“, – ნათქვამია განცხადებაში.
ყველაზე მეტად დაზარალდნენ დონეცკის რეგიონში – 117, კიევში – 105, ხარკოვში – 81, ჩერნიგოვს – 54, მიკოლაევში – 40, ხერსონში – 38, ლუგანსკში – 36, ზაპოროჟიაში – 23, დედაქალაქში – 16, სუმი – 16, ჟიტომირი – 15.
კერძოდ, სუმის რაიონის ქალაქ ტროსტიანეცში ჩადენილი კრიმინალური დანაშაულების ჩაწერისას დადგინდა, რომ 21 მარტს რუსი სამხედროების მიერ დაბომბვის შედეგად 14 წლის ბიჭი დაიღუპა.
ხარკოვის რაიონის სოფელ ოლექსანდრივკას დაბომბვის შედეგად 14 აპრილს 9 და 11 წლის ორი ბავშვი დაშავდა.
აღნიშნულია, რომ რუსეთის შეიარაღებული ძალების მიერ უკრაინის ქალაქებსა და სოფლებში მასიური დაბომბვის შედეგად დაზიანდა 1018 სასწავლო დაწესებულება, აქედან 95 მთლიანად განადგურდა.
გენერალური პროკურატურის ცნობით, ეს მონაცემები არ არის საბოლოო, იმის გათვალისწინებით, რომ ვერ ხერხდება იმ ადგილების დათვალიერება, სადაც რუსეთის შეიარაღებული ძალები აწარმოებენ აქტიურ საბრძოლო მოქმედებებს.