„ხალხის ძალის“ ლიდერი, დავით ქართველიშვილი:
„დღეს ტარიელ ნაკაიძემ საპარლამენტო დარბაზში მყოფ 78 დეპუტატს – მოღალატეები უწოდა. ლიბერალური ფაშიზმი in action.
ნაკაიძე იყო საქართველოში პანთურქიზმის იდეების ერთ-ერთი მთავარი აპოლოგეტი. ღორჯომის თემის იმამის მოადგილის შვილმა, ყოფილმა “ევროსაქმა” ტარიელ ნაკაიძემ ეგრევე უღალატა გიგა ბოკერიას (რომელმაც პარლამენტში შეიყვანა) და დღეს უკვე ჭიჭე ვაშაძის ერთ-ერთ “დაღმაშენებელს” წარმოადგენს. მან ანკარაში კარგი განათლება მიიღო – გარდა სასულიერო სწავლებისა, რუსული, თურქული და არაბული ენების სპეციალისტია. არის რამოდენიმე სამეცნიერო ნაშრომის ავტორი, თუმცა არც ერთი არ ეძღვნება საქართველოს ან ევროპას – უფრო თანამედროვე არაბეთის კულტურასა და ოსმალეთის ისტორიას.
მისი ბათუმელი ნაცნობების გადმოცემით, აჭარაში მის უახლოეს საახლობლო წრეს, რბილად რომ ვთქვათ, საეჭვო რეპუტაციისა და წარსულის მქონე სულეიმან ტომერი, მევლუდ ართვინლი და აწ გარდაცვლილი, „დიდი თურანის“ ერთ-ერთი იდეოლოგის, რეფაედდინ შაჰინის სხვა სულიერი შვილები წარმოადგენდნენ.
არც აჭარის კოოპერაციული ინსტიტუტის თურქული ენისა და ლიტერატურის კათედრაზე ლექტორად მუშაობის პერიოდში იყო დაინტერესებული ნაკაიძე “ქართული აჭარის“ ისტორიით, მან დაიცვა დისერტაცია თემაზე “არაბიზმი აჭარულ დიალექტში”. საერთო ეროვნული და მულტიკონფესიური ინტერესების გათვალისწინებით, სრულიად საქართველოს სამუფტო სამმართველოს დაფუძნების შემდეგ, ტარიელ ნაკაიძემ და აჭარის ყოფილმა მუფტიმ ქემალ ცეცხლაძემ, თურქეთის რელიგიური წრეების დახმარებით, შექმნეს ალტერნატიული სამუფტო – “ქართველ მუსლიმთა კავშირი”. მხოლოდ იმისთვის შექმნეს, რომ მუდმივი პროვოკაციების რეჟიმში ჰყოლოდათ საქართველოს სამუფტო სამმართველოს საქმიანობა. ხოლო რა მიზნით შევიდა პარლამენტში – დღესაც ვიხილეთ.“