“ერთ დროს რეფორმატორად წოდებული მიხეილ სააკაშვილი ციხეში იტანჯება”, – ამ სათაურით სტატიას The Washington Post აქვეყნებს, რომელიც მიხეილ სააკაშვილის პატიმრობასა და მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობას ეხება.
როგორც სტატიაში ვკითხულობთ, მესამე პრეზიდენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების პარალელურად, საქართველო ევროპული ინტეგრაციის მიზანსაც ნელნელა შორდება.
Washington Post წერს, რომ თავის დროზე სააკაშვილი პრეზიდენტ ბაიდენს საქართველოში დახვდა, როგორც “მის ძვირფას მეგობარს”, ახლა კი არის დრო, როცა ბაიდენმა უნდა მოითხოვოს მისი გათავისუფლება.
გამოცემა “ქართული ოცნების” მმართველობაზეც საუბრობს და წერს, რომ ბიძინა ივანიშვილის ხელისუფლება პუტინისკენ არის გადახრილი, რომლებმაც სერიოზულად დაასუსტეს ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოება და დემოკრატია.
ამასთან ერთად, სტატიის ავტორი პუტინის პირად დაპირისპირებაზეც წერს მიხეილ სააკაშვილთან.
“რუსეთის პრეზიდენტს ვლადიმირ პუტინს არ დაუმალავს მისი ზიზღი სააკაშვილის მიმართ, როცა მიუთითა, რომ მიხეილ სააკაშვილი “კვერცხებით უნდა დაკიდოს.” როგორც ამერიკის ელჩმა მოსკოვში, მაიკლ მაკფოლმა აღნიშნა ჩვენს ფურცლებზე, წარმატებული დემოკრატია საქართველოში ან უკრაინაში იყო ანათემა ყველაფრისთვის, რასაც პრეზიდენტი პუტინი იცავდა,” – წერს Washington Post. mtavari.tv