ჟურნალისტი, ლაშა ბერულავა:
“⭕️ აქა ამბავი სამმაგად დაკიდებული საქართველოს მოქალაქისა…
⭕️ 53 წლის საქართველოს მოქალაქე, გენადი ბესტაევი, რომელმაც ცხინვალის ციხეში თითქმის სამი წელი გაატარა, დღეს დაკრძალეს.
ახლა ვნახოთ, რა დგას ამ მშრალი აბზაცის უკან.
რა დგას და სამმაგად დაკიდებული კაცის უაღრესად დამაფიქრებელი ისტორია.
რატომ სამმაგად?
იმიტომ რომ გენადი ბესტაევი, ეთნიკურად ოსი, რომელმაც საქართველოს მოქალაქეობა არ დათმო, დაიკიდა ჯერ რუსეთის ფსბ-მ (სასაზღვრო ნაწილმა), მერე, რა თქმა უნდა, დაიკიდა ცხინვალის მარიონეტულმა რეჟიმმა და, რაც ყველაზე მთავარია, დაიკიდა საქართველოს ხელისუფლებამ, იმ ქვეყნის ხელისუფლებამ, რომლის მოქალაქეობაზე უარის თქმის შემთხვევაში, გენადი ბესტაევი ახლა ჯანმრთელი და უზრუნველყოფილი იქნებოდა ცხინვალში და მასზე, ელემენტარულად, ვერაფერს გავიგებდით, ნიუსების ობიექტი არ გახდებოდა.
⭕️ 2008 წლის ომამდე გენადი ბესტაევი, ცოლ-შვილთან ერთად, სოფელ ზარდიანთკარში ცხოვრობდა. ომის შემდეგ ცოლ-შვილი ცხინვალში წავიდა, გენადი სოფელში, სახლში დარჩა.
⭕️ ზედ მის ჭიშკართან, ოკუპანტებმა საოკუპაციო ზოლი მონიშნეს და მავთულხლართი პირდაპირ ღობის პარალელურად გააბეს – სახლი და ეზო უნდოდათ. მაგრამ ბესტაევი ურჩი იყო, ყველა შესაძლო ფორმით გამოხატავდა, რომ ისინი დიდად გულზე არ ეხატებოდა.
⭕️ ზოგჯერ მერეთში, დასთან მიდიოდა, მაგრამ მუდამ უკან ბრუნდებოდა. ოკუპანტებს ისე ჰქონდათ მოწყობილი, რომ ქუჩაში გასვლა “საზღვრის დარღვევას” ნიშნავდა, მაგრამ გასვლისას კი არ აკავებდნენ, უკან დაბრუნებისას აკავებდნენ ამ “საზღვრის” დარღვევისთვის.