ალერგოლოგ-იმუნოლოგი ბიძინა კულუმბეგოვი სოციალურ ქსელში ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტოს ოფიციალურ განცხადებაზე დაყრდნობით წერს, რომ mRNA– ს ვაქცინებზე გავრცელებულმა არასასურველმა რეაქციებმა, შესაძლოა ხელი შეუწყო ფატალურ შედეგს ზოგიერთ დაუძლურებულ პაციენტში.
„ვაქცინაციის შემდეგ ფატალური შედეგით საეჭვო გვერდითი რეაქციების შესახებ ყველა ინფორმაცია ყურადღებით ფასდება.
– ანგარიშები ცხადყოფს, რომ mRNA– ს ვაქცინებზე გავრცელებულმა არასასურველმა რეაქციებმა, როგორიცაა სიცხე და გულისრევა, შესაძლოა ხელი შეუწყო ფატალურ შედეგს ზოგიერთ დაუძლურებულ პაციენტში, ამბობს ნორვეგიული მედიცინის სააგენტოს მთავარი ექიმი სიგურდ ჰორტემო.  Comirnaty- ს (BioNTec / Pfizer) შესახებ ჩატარებული დიდი კვლევები არ მოიცავდა პაციენტებს არასტაბილური ან მწვავე დაავადებით – და მათში 85 წელზე მეტი ასაკის მონაწილეები ნაკლებად მონაწილეობდნენ.
ნორვეგიაში ახლა ვაქცინაციას უკეთებენ მოხუცებსა და მოხუცთა სახლების მაცხოვრებლებს  სერიოზული ძირითადი დაავადებებით, ამიტომ მოსალოდნელია ზოგადი სიკვდილიანობა ვაქცინაციასთან დროში ახლოს დაფიქსირდეს. ნორვეგიაში კვირაში საშუალოდ 400 ადამიანი იღუპება მოხუცთა თავშესაფრებში და გრძელვადიანი მოვლის დაწესებულებებში.  ყველა სიკვდილიანობა, რომელიც ხდება ვაქცინაციის პირველი რამდენიმე დღის განმავლობაში, ყურადღებით ფასდება.
ჩვენ არ შეგვიძლია გამოვრიცხოთ, რომ ვაქცინაზე უარყოფითი  რეაქციებმა  ვაქცინაციის შემდეგ პირველ დღეებში (როგორიცაა სიცხე და გულისრევა) შეიძლება ხელი შეუწყოს უფრო სერიოზულ მიმდინარეობას და ფატალურ შედეგს მძიმე ძირითადი დაავადების მქონე პაციენტებში.  ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტო და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტი ერთობლივად აფასებენ გვერდითი რეაქციების საეჭვო ყველა ცნობას. შედეგად, ნორვეგიის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ინსტიტუტმა განაახლა covid-19 ვაქცინაციის სახელმძღვანელო დაწვრილებითი რჩევა “სუსტი” მოხუცების ვაქცინაციის შესახებ.
14 იანვრის მდგომარეობით, ნორვეგიის ADR ჯანდაცვის რეესტრს გადაეცა  სიკვდილის საეჭვო შემთხვევის 23 შეტყობინება. გამოქვეყნებულ ანგარიშში მოცემულია ცამეტი ანგარიში, რომლებიც შეფასებულია ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტოს და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტის მიერ. ყოველდღიურად მიიღება საეჭვო არასასურველი რეაქციების შესახებ რამდენიმე ინფორმაცია და განუწყვეტლივ ფასდება“, – წერს კულუმბეგოვი.