მესამე რაუნდის შემდეგ ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმი იმედს გამოთქვამს, რომ მოლაპარაკებები კონსენსუსით დასრულდება. მხარეებს შორის ფასილიტატორი კარლ ჰარცელი ადასტურებს რომ დიალოგის მეოთხე რაუნდუი დღეს გაიმართება.
ჰარცელი აღნიშნავს, რომ ორივე მხარეს რთული გადაწყვეტილებების მიღება მოუწევს, თუმცა შედეგის მისაღწევად ფასილიტატორი ელჩი გამოთქვამს მზადყოფნას, გაიმართოს მოლაპარაკებათა იმდენი რაუნდი, რამდენიც საჭიროა პროგრესისთვის და საერთო პლატფორმის მისაღწევად.
“საერთო ჯამში, ვფიქრობ, გუშინ კარგი დისკუსია გვქონდა. შევეხეთ ყველა საკითხს, რაც ამ დიალოგის ნაწილია, ასევე შევძელით გარკვეული პროგრესისთვის მიგვეღწია, გაგვეღრმავებინა გაგება მხარეებს შორის ზოგ საკითხში. ამას გავაგრძელებთ დღესაც და ვნახავთ რამდენად შორს შეგვიძლია წავიდეთ, საერთო პლატფორმის მისაღწევად. პარლამენტის შეკრებამდე, ბოლო რამდენიმე დღეების განმავლობაში მომლაპარაკებლები ამ პროცესს გავაგრძელებთ.
მხარეთა მოთხოვნები ნამდვილად განსხვავებულია, ამიტომ ვიყავი და ვარ ფრთხილი მოლოდინებთან დაკავშირებით. ყველას რთული გადაწყვეტილებების მიღება მოუწევს და ვნახავთ, როგორ შეგვიძლია მხარეები დამატებით მანძილზე გავატაროთ. ამის იმედი გვაქვს,თუმცა როგორც აღვნიშნე, ეს იქნება რთული და მოითხოვს ხელმძღვანელობას და პასუხისმგებლობას, შესაძლოა გამომგონებლობასაც, იმისათვის, რომ საჭირო შედეგამდე მივიდეთ.
მზად ვარ იმდენი მოლაპარაკებათა რაუნდისთვის, რამდენიც საჭირო იქნება, ვიდრე ვხედავთ, რომ პროგრესი არის და ვიდრე ვიგრძნობთ, რომ მივიწევთ წინ. ამისათვის მზად ვარ, თუმცა ნაადრევია იმის თქმა,თუ რა გველის ხვალ,” – განაცხადა კარლ ჰარცელმა.