თავდაცვის ყოფილი მინისტრის, ბაჩო ახალაიას ცოლის, ადვოკატი ანი ნადარეიშვილის თქმით, ახალაიას სასამართლო სხდომა იმიტომ დახურეს, რომ “საზოგადოებამ ვერ გაიგოს სიმართლე”.
ნადარეიშვილის თქმით, საქმექში არაფერი დევს, ხოლო გამოძიება დასრულებულია. რაც შეეხება 2025 წლის 4 ნოემბერს სამთავრობო TV იმედის მიერ გავრცელებულ ბაჩო ახალაიასა და პაატა ბურჭულაძის შესაძლო საუბარის ამსახველ აუდიოჩანაწერს, ნადარეიშვილის ცნობით, სამხარაულის ექსპერტიზამ დაადასტურა, რომ “ჩანაწერი არის ყალბი”.
“არანაირი მტკიცებულება, მოწმე არ არსებობს და ზუსტად ამიტომ არის დახურული სხდომა, რომ საზოგადოებამ ვერ გაიგოს ის სიმართლე, რისთვის ჰყავთ ბაჩო ახალია დაკავებული.
მაქვს ინფორმაცია, რომ საქმეში არაფერი არ დევს საერთოდ, გამოძიება დასრულებულია, არაფერი დაუმატებია გამოძიებას, დღეს არის წინასასამართლო სხდომა და არანაირი მტკიცებულება, მთელი პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, არ არსებობს საქმეში.
[ის, რომ ჩანაწერი დამონტაჟებული იყო] ისედაც ვიცოდით ყველამ, რადგან ამ ჩანაწერით არ წაუყენებიათ ბრალი და არც გამოუყენებიათ. დევს, რა თქმა უნდა, ექსპერტიზის დასკვნა. არ აქვეყნებენ. პროპაგანდისტული მედია იყენებდა ამას, რომ ადამიანებზე ზემოქმედება ყოფილიყო. არ აქვეყნებენ მიზანმიმართულად, დევს დასკვნა, რომელიც ადასტურებს, რომ ჩანაწერი არის ყალბი”. – თქვა ნადარეიშვილმა TV პირველთან.
ვრცელდება თავდაცვის ყოფილი მინისტრის, ბაჩო ახალაიას მოსამართლე ლევან გელოვანისადმი მიმართვა:
უბედურებაა ისაა, რომ რაც მეტი დრო გაივლის, ამის მერე უფრო ძვირი დაგვიჯდება.
ერთი განსაკუთრებული ჭეშმარიტება არსებობს, დიქტატურა არ წასულაა ჯერ არსაიდან მშვიდობიანად. არჩევანი დიდი არ არის. ეს პროცესი შიშის დათესვას ემსახურება. მე მეშინია როცა დიქტატურაში ვცხოვრობთ. ყველას გვეშინია, გაბედვას ვეძახით იმას, ვინც შიშის პირობებში მაინც მოქმედებს.
ვთვლი, რომ ეს ხელისუფლება არის დასამხობი. ერთადერთი გზა ეს არის იმისთვის, რომ მოვიპოვოთ თავისუფლება. ჩვენ გვაქვს ვალდებულება, რომ ივანიშვილი დავამხოთ. მე გეუბნებით, ივანიშვილი დასამხობია…დასამალი არაფერია, ეს არის ჩემი მყარი პოზიცია და ყველა კეთილსინდისიერი მოქალაქის ვალდებულებაა, დაამხოს რუსი ხელისუფლება. დასამხობი და გამოსაყრელია ყველა მისი ჩინოვნიკი კაბინეტიდან, წიხლებითაა გამოსატანი“, – განაცხადა ახალაიამ.