პროკურატურამ ახალგაზრდა მასწავლებლის, გიგა ავალიანის მკვლელობის საქმეზე ორ პირს ბრალდება წარუდგინა.
უწყების ცნობით, 1-ელ ოქტომბერს, ბრალდებულმა მეგობარ გოგონასთან “არასასურველი კომუნიკაციის და ეჭვიანობის გამო”, გიგა ავალიანს სახის არეში მუშტი დაარტყა, რის შედეგადაც იგი წაიქცა და სიცოცხლისთვის სახიფათო მძიმე დაზიანება მიიღო, ხოლო ადგილზე მყოფი მეორე პირმა გადაიღო დანაშაულის ამსახველი ფაქტი და დანაშაულის შესახებ სამართალდამცავ ორგანოებს არ შეატყობინა.
განცხადების მიხედვით, დამნაშავეს ავალიანის გარდაცვალების შემდეგ ბრალდება დაუმძიმდა და სსკ-ის 17-ე მუხლის მე-2 ნაწილით წარედგინა, რაც ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანებას (ესე იგი სხეულის დაზიანება, რომელიც სახიფათოა სიცოცხლისთვის, რამაც გამოიწვია სიცოცხლის მოსპობა) გულისხმობს.
“შინაგან საქმეთა სამინისტროში ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 1-ელ ოქტომბერს, თბილისში, ზღვის უბნის დასახლებაში, ბრალდებულმა მეგობარ გოგონასთან არასასურველი კომუნიკაციის და ეჭვიანობის გამო, დაზარალებულს სახის არეში მუშტი დაარტყა, რის შედეგადაც იგი წაიქცა და სიცოცხლისათვის სახიფათო მძიმე დაზიანება მიიღო. დაზარალებული 24 ოქტომბერს სამედიცინო დაწესებულებაში გარდაიცვალა. მძიმე დანაშაულის ჩადენის მომენტში შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდა კიდევ ერთი პირი, რომელმაც აღნიშნული ფაქტის ამსახველი ვიდეო გადაიღო და მომხდარი მძიმე დანაშაულის შესახებ სამართალდამცავ ორგანოებს არ შეატყობინა.
სამართალდამცველებმა დანაშაულის ჩამდენი არასრულწლოვანი პირი 19 ოქტომბერს დააკავეს. დაკავებულს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლის პირველი ნაწილით წარედგინა და აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა. დაზარალებულის გარდაცვალების შემდგომ დაკავებულს ბრალდება დაუმძიმდა და ბრალი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანება, ესე იგი სხეულის დაზიანება, რომელიც სახიფათოა სიცოცხლისთვის, რამაც გამოიწვია სიცოცხლის მოსპობა) წარედგინა.” – წერია პროკურატურის განცხადებაში.