აშშ-ს მასაჩუსეტის უნივერსიტეტის პროფესორი, ზურაბ გურული:
“რუსეთი ოფიციალურად ცნეს ტერორისტ სახელმწიფოდ; პუტინი სამხედრო დამნაშავედ და მისი დაპატიმრების ორდერიც გაცემულია. თანამედროვე ნიურნბერგის პროცესი დაიწყო. მალე ყველა პრო-პუტინისტური და პრო-რუსული დაჯგუფება ცნობილი იქნება საერთაშორისო ტერორისტული ქსელის სუბიექტებად და მათ ხელმძღვანელობაზეც გაიცემა დაპატიმრების ორდერები.
საერთაშორისო ტრიბუნალის შესაბამის სანქციებს მიიღებენ აგრეთვე იმ ქვეყნების მთავრობები, რომლებიც დაუსჯელად აპარპაშებენ რუსული დაზვერვის დივერსანტებს.
ჯერ კიდევ სრულად ვერ აღვიქვამთ ამ მოვლენის მასშტაბებს. თეორიული შანსიც კი მოისპო პუტინთან რაიმე სახის გარიგების. დასავლეთმა პირდაპირი მესიჯი მიაწოდა რუსულ სპეცსამსახურებს, რომ დროულად გაუსწორდნენ თავიანთ შეშლილ ბოსს. ეს გადაწყვეტილება დაჩქარებული სახით მიღებული იქნა ჩინური ფაქტორის უპირობოდ გასანეიტრალებლად. მსოფლიოს ვერცერთი ქვეყანა ვეღარ დაელაპარაკება ოფიციალურად პუტინს.
ჰააგის სასამართლოს ვერდიქტი ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე მისი აღსრულება. ამ გადაწყვეტილებამ თავდაყირა დააყენა მსოფლიოს უახლესი პოლიტიკური ისტორია. უამრავი მნიშვნელოვანი ფაქტის რევიზია და ახლებური ინტერპრეტაცია მოხდება, მათ შორის 2008 წლის სამამულო ომის და ქართული ტერიტორიების ოკუპაციის.
საოცარ, დაუჯერებელ ფაქტს მოვესწარით.
გილოცავთ!”