ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) საქართველოს მონიტორინგის საკითხებში ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის თანამომხსენებლებმა, კლოდ კერნმა (საფრანგეთი, ALDE) და ედიტ ესტრელამ (პორტუგალია, SOC) საქართველოს მთავრობის მიერ უცხოური აგენტის კანონის მიღებასთან დაკავშირებით ღრმა შეშფოთება გამოთქვეს.
“როგორც უკვე განვაცხადეთ, კანონპროექტი ამჟამინდელი ფორმით აჩენს სერიოზულ შეკითხვებს ევროპულ დემოკრატიასთან და ადამიანის უფლებათა სტანდარტებთან და ნორმებთან თავსებადობასთან დაკავშირებით. მისი გუშინ დაჩქარებულად მიღებამ, დიალოგისა და შესაბამის მხარეებთან შესაფერისი კონსულტაციებოს გარეშე, მხოლოდ უფრო გაზარდა ღრმა დაყოფა და პოლარიზაცია ქართულ საზოგადოებაში და, შესაბამისად, ძირს უთხრის საქართველოს დემოკრატიულ კონსოლიდაციასა ევროინტეგრაციას”. – ამბობენ თანამომხსენებლები.
მათი თქმით, კანონპროექტი ვენეციის კომისიის შესაბამისი შეფასების გარეშე არ უნდა შევიდეს ძალაში და სრულად უნდა გაითვალისწინონ კომისიის წუხილები და რეკომენდაციები.
“ვენეციის კომისიის ასეთი მოსაზრების შემთხვევაშიც, ჩვენთვის არაა ნათელი როგორ იქნება ეს საკმარისი, კანონპროექტის მიერ გამო, ქართული საზოგადოების ღრმა დაყოფისა და ქვეყნის დემოკრატიული ინსტიტუტებისთვის მიყენებული ზიანის მოსაგვარებლად. ჩვენ, შესაბამისად, მკაცრად გთავაზობთ, რომ პარლამენტმა საკუთარი დღის წესრიგიდან ამ კანონპროექტის სრულად ამოღება განიხილოს”. – აცხადებენ PACE-ის წარმომადგენლები.