დეპუტატი, თაკო ჩარკვიანი:
“იაგო ხვიჩია მლანძღავს და მეწყინოს თუ გამიხარდეს?! ვიკითხე, როგორ დაგარეგისტრირათ ამ “მურუსიძის სისტემაში” ფიქტიური “საჩალიჩო ორგანიზაცია” , ივანიშვილის სუსმა როგორ მოგცათ უფლება პატ. იაგო?? “რაფერ” და როგორ ხდება გვასწალოს ამ იაგომ რა მოხდება ?! თაღლითობა – ფიქცია ყველა დასავლური კანონმდებლობით დასჯადია და …
ოცნების ხელისუფლებამ პროექტი წარმოადგინა ჩემთვის სრულიად მიუღებელი, სადაც დისკრიმინაციაა მკვეთრად გამოსახული , “მართმადიდებლები არ წავლენ ჯარში, თავისუფლდებიანო????” მეორე ის, რომ ვინც უმაღლესში ჩააბარებს სამხედრო კათედრაზე გაივლიან სწავლასო! საოცარია პირდაპირ, გაჭირვებული ახალგაზრდა თუ ვერ ჩააბარებს და ვერ გადაიხდის, ან არაფორმალურ განათლებას მიიღებს, მან რა ჰქნას, უნდა წავიდეს ჯარში??? არათანაბარ მდომარეობაში ჩაყენებაა მკვეთრად, მოკლედ ამ ფორმით ეს პროექტი კატეგორიულად და სრულიად მიუღებელია ჩემთვის, მაგრამ აქვე უნდა ვთქვა, რომ ასევე მიუღებელია “იაგოს გირჩის” მავნებლური და სრულიად მიზანმიმართული ბოდვა …..
მე ვფიქრობ: ჩვენ უნდა ვიბრძოდეთ თავგამოდებით, რომ ახალგაზრდებს შევთავაზოთ რეფორმირებული მაღალანაზღაურებადი სამხედრო სამსახური რომ მოუნდეთ წასვლა ჯარში ან ალტერნატიული სამსახური, როგორც გერმანიაშია და სხვა რამდენიმე ქვეყანაში. ჯარში პირობები უნდა იყოს უმაღლესი სტანდარტის, რადგან დასავლეთი გვინდა და არა “იაგოს გირჩის” ფეიკ “დედაო რუსკას” მიერ შექმნილი ფიქტიური სასულიერო დაჯგუფება , ჯარიდან გათავისუფლებული ადამიანები 50 ლარიანი შენატანით და პარტია “გირჩისთვის” ამ გზით მოპოვებული ხმებით, ეს ამ ადამიანების რესურსის პარტიისთვის უსინდისო გამოყენებაა, თაღლითობა ჰქვია ამას და საბოტაჟი. კატასტროფაა ოკუპირებულ, ტერიტორიებწართმეულ საქართველოში თავდაცვის უნარების ცოდნის გარეშე დატოვო 40 ათასი ადამიანი, მავნებლობაა კატასტროფაა ამის კეთება. რა უნდა გავაკეთოთ?შესანიშანავი პროექტებია, რამდენიმე ქვეყნიდან მაგალითის აღება შეიძლება , რა ალტერნატივა არსებობს და რას სთავაზობენ ადამიანებს, ვინც არ და ვერ მიდის სამხედრო სამსახურში არანაირ “იძულებაზე”არ არის საუბარი .
მოკლედ- ამ ხელისუფლების “ოცნების” პროექტიც და “იაგოს და დედა რუსკას” პროექტიც მარაზმია ჩემთვის …,,,, და მაინც არ მასვენებს კითხვა – როგორ დაგარეგისტრირათ ამ ხელისუფლებამ “პაივცემულო” იაგო, ან როგორ არ გაგაუქმათ (მაშინ, როცა ყველა პოლიტიკოს ოპოზიციონერს ავიწროებენ და პოლიტპატიმრები გვყავს) როგორ? რუსეთის დიდი სურვილი იყო, რომ საქართველოს არ ჰყოლოდა ძლიერი ჯარი, ჰოდა ა ბატონო . გახსენდებათ ვინმეს “იაგოს გირჩის” აქცია სადმე ან თავდაცვის სამინისტროსთან ან სადმე , რომ ჯარში პირობები გაუმჯობესდეს, ან ვეტერანებს რომ თავზე ალეწავენ სახლებს სადმე გინახავთ იგივე იაგო ხვიჩია? მოკლედ, ერთი და იგივე ხართ “ოცნებაც” და თქვენც იაგო, ერთნაირად გეზიზღებათ და გეშინიათ სააკაშვილის არსებობის და ერთნაირად ანადგურებთ ჯარს, საბოტაჟს აწარმოებთ სახელმწიფოს მიმართ( ერთნაირად ემხრობით სასულიერო ეგიდით სპეკულირებას)
მე კი ვფიქრობ, რომ უნდა გვყავდეს ძლიერი, მაღალი სტანდარტის ჯარი უმაღლესი პირობებით, მაღალი ხელფასებით და ალტერნატიული შეთავაზებით. ისე, როგორც დასავლეთის ქვეყნებშია არანაირ “სავალდებულო” სამსახურზე არ არის საუბარი, მაგრამ ალტერნატიული ფორმები არსებობს თუ გვსურს სახელმწიფო გვქონდეს , ნუ თუ “იაგოს ” სიზმრები გვინდა და ბიძინას “ოცნება” მხოლოდ ეს სხვა თემაა……
და ბოლოს – მინდა, შევახსენო ზოგიერთს, რომ სახელმწიფოს განმარტება ასეთია : “ხალხი, ჯარი და ფული!”
ანგრევენ ოსტატურად აი ეს ფეიკ ტიპები, მაგრამ რა გინდა აღსარებაც მოგვარებული აქვს ამ “იაგოს” იქვე ჩააბარებს “დედა რუსკას” და ისიც შეუნდობს ალბათ
“ჩვენ რა ვქნათ ჩვენ????”