სასამართლო სამედიცინო ექსპერტი, მაია ნიკოლეიშვილი:
“სამხრეთ ოსეთმა” დაიწყო რეფერენდუმისთვის მზადება, რუსეთთან შეერთების მოთხოვნით.
ჩვენ კი იმას ვარკვევთ, ჩვენი “მეგობარი” უკრაინის ხელისუფლება რატომ ვერ ხედავს ჩვენს მეგობრობას!!!!!!
-სად ვბანაობთ, რა!!!! სად გვაქვს ყურადღება გადატანილი!!!
ჯერ ერთი, საქართველოს ნაც.ხელისუფლების ყველა დამნაშავე “მიითბო” უკრაინულმა, მათ შორის ზელენსკის ხელისუფლებამაც, რეალურად კი, ჩვენი დამნაშავეები იქ პიონერ.ხელმძღვანელებად-იდეოლოგიურ ინსტრუქტორებად ჰყავდათ, გამოცდილებას უზიარებდნენ და ასწავლიდნენ ნაცისტობას!!! ახლა ზელენსკი და მისი მთავრობა ნაცებს სთხოვს ვალის გადახდას, და არა ჩვენ! ვალის გადახდა კი ჩვენი ხელისუფლების შეცვლაა (რისთვისაც კონტეინერში ჩაჯდა N1 მავნებელი) და ვერ მოახერხა, მეორე-რუსეთისთვის სამხრეთის ფრონტის გახსნაა!
და ის ტელევიზიები, რომელიც ამ ყველაფერს აშუქებენ, მოუწოდებენ, თავისუფლად ფუნქციონირებენ!!!!
გახსენით რუსული არხებიც, სხვა ინფორმაციასთან ერთად იქნებ გაფილტროს და გაიგოს საზოგადოების გონიერმა ნაწილმა მაინც, რომ ზელენსკის მთავრობამ უკვე გადაიყოლა უკრაინა, გააუბედურა უკრაინელი ხალხი და ახლა, “კუკლავოდებმა” ევროპის გაუბედურებით გააგრძელეს!!!
ამ ფონზე ვითომ პატრიოტული მოწოდებები, სამაჩაბლოში და აფხაზეთში “შეჭრის” შესახებ, ხომ წმინდა წყლის ანტისახელმწიფოებრივი მოწოდებები იყო!!! ეს ხომ ბოროტი პროვოკაცია იყო!!!ამ მოწოდებებს რომ “სამხრეთ ოსეთის” მხრიდან რუსეთთან შეერთების თხოვნა და რეფერენდუმი მოყვებოდა, ამის გათვლა ძნელი იყო?!!!!
გავიაზროთ, რა, რომ რუსეთ-უკრაინის ომი არ არის ჩვენი ომი, თანაგრძნობა და თანადგომა კი, აუცილებელია, მაგრამ ეს არაა ჩვენი ომი!!!! ისრაელის სიბრძნე და გონიერება ყველაზე სწორი გზა იქნება ჩვენთვის, ხელისუფლებაც ამას ცდილობს და ვაფასებ!!!
სამწუხაროდ, ნატოში შესვლის ილუზიას შეწირული უამრავი უდანაშაულო ადამიანის სისხლის ღვრისა და 5 მილიონამდე დევნილის ფონზე უკრაინის იძულებით ნეიტრალიტეტს დღეს ალტერნატივა აღარ აქვს!
ათწლეულები ტყუილი დაპირებებით გვკვებავდა ნატო და ჩვენსავე სამშობლოს მივაყენეთ ვნება ამ ილუზიის გამო!
დღეს მაინც, იქნებ დღეს გამოვიჩინოთ პოლიტიკური სიმწიფე და კედელთან მიყენებულებმა კი არ მოვაწეროთ ხელი “სამშვიდობო” ხელშეკრულებას, როგორც 2008-ში (რომლის შინაარსიც კი არ ვიცით), არამედ, ბრძნულად, მშვიდად, ჩავატაროთ რეფერენდუმი საქართველოს ნეიტრალური სტატუსის შესახებ და გავბედოთ მოლაპარაკებების დაწყება, რომ სამაჩაბლო არსებული სტატუსით მაინც შენარჩუნდეს!
ვინც დარწმუნებულია, რუსეთი იშლება და იღუპება, ამიტომ მოლაპარაკებებს აზრი არ აქვსო, გთხოვთ, ამარიდოთ ასეთი კომენტარები, ასეთი ხალხი 30 წელია რუსეთის დაშლას ელოდება და მგონი, ევროკავშირის და ევროპის დაშლა-ჩამოშლას უფრო ვხედავთ, ვიდრე . . .
უფალო, მოგვმადლე გონიერება!”